Ballina Blog Faqe 3

Lëndë plasëse banesës së gazetarit në Lezhë

Mëngjesin e sotëm, më e madhja e lajmeve në vend e ka nisur me një lajm për gazetarin e saj. Bëhet fjalë për gazetarin e BalkanWeb në Lezhë Elidon Ndreka, të cilit, i është vënë lëndë plasëse në banesë. Lexojeni të plotë lajmin e BW: Burime nga grupi hetimor bëjnë të ditur se një automjet është filmuar nga një kamera sigurie,...

Fadromat në Torovicë, Bashkia Lezhë: “Është e nevojshme!”

Më të befasuarit kanë qënë banorët. Ata i kishin humbur shpresat se do të vinte ajo ditë kur ata do të zgjoheshin me fadromat e Bashkisë poshtë pallatit. Është normale, për shkak se për 30 e kusur vite shteti s'është dukur nga ato anë, dhe në njëfarë mënyre, pas shtrimit të rrugës, shumë banorë mund të kenë jetuar me atë...

Bashkia Lezhë publikon hartën, mbas 8 nëntorit rrethohen 3 lagje

Me 8 nëntor 2020 e në vijim deri në përfundim të punimeve, hyrja dhe dalja në qytetin e Lezhës nuk ka për të qënë edhe aq e kollajtë. Për shkak të shembjeve të parashikuara të pallateve që kanë pësuar dëmtime të pakthyeshme, Bashkia Lezhë, në kuadër të respektimit të normave dhe standarteve të sigurimit teknik, si dhe të jetës dhe...

Nëse doni të lëvizni nga Lezha në Tiranë nesër, mendojeni dy herë…

Nga dita e hënë, trafiku në Doganën e Tiranës do të devijohet si pasojë e punimeve tek ish-Sheshi Shqiponja. Erald Elezi, drejtori i planifikimit strategjik në ARRSH ka treguar një ditë më parë edhe skemën e devijimit të trafikut me dy drejtime, edhe për ata që hyjnë në Tiranë edhe për ata që dalin nga kryeqyteti. Ky plan menaxhimi...

149 vjetori i lindjes! Çfarë u tha e çfarë u dëgjua dje në Fishtë të Lezhës

Jo të gjithë ata që kanë shkuar te Mrizi i Zanave në Fishtë, e kanë ditur se asaj rruge, dyqind metra përpara se të mbërrijnë te sofra e kuzhinierit që përgatit ushqimin e trupit, gjendet sofra ku u rrit një kuzhinier tjetër, e atij që gatoi ushqimin e shpirtit në sofrën e madhe të kombit. Është barrë e rëndë kjo,...

Përparim Kabo letër të hapur At Gjergj Fishtës: “At, jam i mrekulluar krenarisht për ju, dhe i frigum nga situata e sotme”

Qëndroj përballë veprës tuaj At i nderuar dhe i ranë në gjunjë të falem, sepse çdo ditë që e shkruaj e lexoj e prek shpirtin tënd! Shkronjat që përdorim sot janë latine dhe ato, falë Kongresit të Manastirit të vjeshtës së dytë të 1908-s. Në manastire shkojnë e ndryhen vajza e dëlira, si nën porosi të Apolonit, dhe djemtë...

Doli nga rruga me makinën e tij “Benz”, ndërron jetë kirurgu i spitalit të Lezhës…

Një lajm i hidhur për familjen, për kolegët e Spitalit të Lezhës, dhe për të gjithë qytetin. Faqja më e madhe e lajmeve në vend, BalkanWeb, pasqyroi lajmin e një aksidenti automobilistik të ndodhur në super-stradën që lidh Lezhën me Shkodrën. Aksidenti ndodhi në vendin e quajtur “Pusi i Shytit”. Mjeku kirurg i Spitalit të Lezhës, Çesk Gjergji, i cili pasditen...

Lezhë/ Policia kontroll fizik 20 vjeçarit në lokal, ja çfarë gjetën që e vunë në arrest

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale të shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla. Arrestohet në flagrancë 20-vjeçari që posedonte lëndën narkotike. Specialistët për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në DPV Lezhë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike, bazuar dhe në informacionet e grumbulluara...

Shuhet shkrimtari lezhjan, qetësisht dhe pabesisht nga Covid19

Nëse rrëmojmë në dorëshkrimet e tij, ka shumë gjasë të gjenden diku në "atelienë e shkrimtarit" fillesat e romanit të 11-të të tij. Ndue Gaspri nuk shkruante për famë, as për t'u rreshtuar midis të mëdhenjve, siç lehtësisht kuptohet nga thjeshtësia e përditshmërisë së tij. Tavolina e shkrimit, dhe procesi i të shkruarit i shërbente atij si një ikje, largim...

Socialistët e Lezhës asnjë ditë pushim, Ndreu bën parashikimin e guximshëm…

Shpresa nuk është strategji. Socialistët e dinë shumë mirë këtë, ndaj ata i kanë hyrë punës dhe i kanë ndezur motorët e fushatës për t'i fikur vetëm me 23 Prill 2021. Koordinatorja politike e Qarkut Lezhë Znj. Lindita Nikolla, kryebashkiaku Ndreu, kryetari i PS së Lezhës Ndreca, si dhe Prefekti Jaku janë parë në pothuajse të gjitha takimet që janë...