Ballina Blog Faqe 22

Pozitiv me koronavirus Drejtori i Urgjencës Skënder Brataj

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj raportohet se është infektuar me COVID-19. Ka dalë pozitiv tamponi për Drejtorin e Urgjencës, Skënder Brataj, shkruan “ABC News”. Brataj është pjesë e Task-Forcës pranë Ministrisë së Shëndetësisë për koronavirusin. Aktualisht ai është karantinuar ndërkohë ende nuk dihet gjendja e tij shëndetësore. Kujtojmë se numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri është rritur duke shkuar në 5...

Koronavirus prek Lezhën, infektohet infermierja!

Lezha i shtohet hartës së të prekurve me covid-19. Pacientja e parë është një infermiere pediatre 54 vjeçare në Poliklinikën e Lezhës e cila në testin e bërë gjatë natës së mbrëmshme ka rezultuar pozitive. E prekura me coronavirus ende nuk dihet nga mund ta ketë marrë infektimin, por menjëherë janë marrë masa për të izoluar edhe kolegët e saj...

Ndreu firmos dhe publikon urdhrin për bizneset në Lezhë…

Pak orë mëparë Kryetari i Bashkisë Lezhë Z. Pjerin Ndreu ka publikuar urdhrin e firmosur në faqen e tij zyrtare. Urdhri në fjalë, i cili mban datën e sotme, ka të bëjë më të gjitha njësitë tregtare në Lezhë të cilat bëjnë pjesë në listën e aktiviteteve të lejueshme sipas aktit normativ të qeverisë, në kuadrin e ndalimit të përhapjes...

Shenja e parë e Koronavirusit nuk është kolla e thatë, as temperatura e lartë, por humbja e nuhatjes

Artisti i Jazz-it, Rudy Gobert, i cili është testuar pozitiv për koronavirusin, ka postuar një cicërimë në Twitter këtë fundjavë se nuk mund të nuhasë asgjë. Gobert nuk është vetëm. Një numër në rritje i mjekëve dyshojnë se për shumë pacientë, simptoma e parë - para një kollë apo temperaturës - është humbja ndijimit të shijes, nuhatjes, ose të dyjave. Një...

Alfrida Marku: “E pafalshme ajo që po ndodh në Lezhë!”

Që nga dita e parë kur u shpall nga qeveria shqiptare se Shqipëria do të duhet të marrë masa të jashtëzakonshme për t'u mbrojtur nga kjo e keqe e padukshme, Znj. Alfrida Marku, anëtare e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, dhe ish-nënkryetare e Bashkisë Lezhë e ka intesifikuar gjithnjë e më shumë diskursin e saj në lidhje me mënyrën...

“Do të vijmë tek të gjithë Ju!”/ Bashkia Lezhë e para në operacionin humanitar

Pak minuta mëparë Kryebashkiaku Ndreu ka publikuar në faqen e tij zyrare videot e operacionit humanitar të zhvilluar nga Drejtoria e Shërbimit Social e Bashkisë Lezhë, ku familjeve me të moshuar e atyre në nevojë u janë dorëzuar pako, bashkë me to u janë përsitur edhe këshillat e mjekëve për ditët e vetëizolimit. Punonjëset e Shërbimit Social të cilat kanë...

Boshatiset Lezha, ora 10 e mëngjesit, i gjeti të gjithë në vetëizolim!

Masat shtrënguese në kuadrin e parandalimit të përhapjes së COVID-19, janë ashpërsuar edhe më tepër pas vendimit të ditës së djeshme nga Këshilli i Ministrave për kufizimin edhe të lëvizjes së këmbësorëve. Oraret e reja në fuqi, të lëvizjes janë përkatësisht: paradite, 6:00 deri në 10:00, dhe pasdite, 16:00 deri në 18:00. Çdo person që shkel këtë orar dhe kapet duke...