Ballina Blog Faqe 2

Policia e Lezhës dhe Mirditës finalizojnë operacionin “Kaçinari”

Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje. Finalizohet operacioni policor i koduar "Kaçinari". Operacioni i zhvilluar nga seksioni për Hetimin e Narkotikëve ,në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Lezhë dhe Komisariatin Mirditë. Sekuestrohen 17 kg lëndë narkotike e dyshuar canabis dhe armë zjarri. Vihet në pranga 59 vjeçari, poseduesi i tyre. Në zbatim të planit...

Lezhë/ Përplaset automjeti i malazezit me atë të shtetasit nga Miloti

Në aksin rrugor Lezhë-Shkodër ,në fshatin Balldre, mjeti tip "Renault" me drejtues shtetasin S.Q.,banues në Mal të Zi është përplasur me mjetin tip "Peogeot" me drejtues shtetasin E.V.,banues në Milot. Si pasojë e përplasjes kanë marrë dëmtime shtetasit N.V.,dhe A.V., të janë transportuar në spitalin Rajonal Lezhë, jashtë rrezikut për jetën. Grupi hetimor ndodhët në vendngjarje dhe po punon për sqarimin...

Kombëtaret e moshave ‘nuk kanë të ngopur’ me Shënkollin, i marrin plot 9 lojtarë…

Teknikët e kombëtareve të moshave U15, U17, U19 janë gjithnjë në "gjueti" të elementëve cilësor për t'i përfshirë në 11-en më të mirë të Shqipërisë. Ata i kanë ndjekur me vëmendje, dhe i kanë përzgjedhur nga e gjithë Shqipëria futbollistët më të mirë, dhe gjejeni çfarë... Vetëm nga Akademia e Shënkollit janë plot 9 të rinj që kombëtaret e moshave i...

Poeti lezhjan merr vlerësimin e lartë, përgjatë dy viteve në krye të fushatës që do të promovojë poezinë shqipe

I pari për ta shpërndarë në faqen e tij të Facebook ka qënë Kryetari i Qarkut Lezhë Dr. Eduard Ndreca, lajmin për vlerësimin e lartë që i është bërë Z. Rudolf Marku, poeti dhe përkthyesit të kryeveprave në gjuhën shqipe. Poeti lezhjan, Rudolf Marku, u shpall nëpërmjet një ceremonie mbajtur në Ministrinë e Kulturës, Poeti Laureat shqiptar. Përgjatë dy viteve,...

“Halloween? Jo faleminderit!”/ Dioqeza e Lezhës rikujton besimtarët se nuk festohet vdekja

Gjatë festimeve të Halloween fëmijët me miratimin e plotë të prindërve të tyre dalin në rrugë të veshur si shtriga, fantazma, demonë, fallxhorë, përbindësha etj. Në SHBA kjo është konsideruar si një nga festat e mëdha, 8 nga 10 fëmijë dhe 7 nga 10 të rritur marrin pjesë në festimet e Halloween. Por për Kishën Katolike në përgjithësi, dhe për Dioqezën...

Këshilltari Jaku e pyeti për rrugën Tresh-Rrilë, Pacaj zbulon si është plani…

I pyetur nga Këshillari Mark Jaku në lidhje me një segment rrugor që lidh me fshatin Tresh me fshtain Rrilë, nënkryetari Pacaj u shpreh se ky segment nuk do të konsiderohet si projekt i mëvetësishëm. "Është një rrugë, jo më shumë se 400 metra, por në gjendje katastrofike, e pamundshme për qarkullim, që lidh Rrilën me Treshin, do të ishte...

Këshilltari Bruka: “200 familje, 4 fshatra, dhe çon 300 fëmijë në shkollë, ju lutem futeni në projekt rrugën”

Mbledhja e sotme e Këshilli të Bashkisë Lezhë është shoqëruar me debate dhe argumente të shumta deri në minutën e fundit të saj. Pak minuta para mbylljes, in-extremis, ka qënë Këshilltari Bruka ai që ka marrë fjalën duke i kërkuar nënkryetarit Pacaj që personat, firmat, apo ekipet e inxhinierëve që vijnë për matje apo për skicime, ose edhe për ata...

Kryebashkiaku Ndreu: “3 kasolle derrash nuk mund të mbajnë peng sitemimin e Torovicës”

"Jam i vetëdijshëm se po u bëjmë dëm 20 vetave, por jam gjithashtu i vetëdijshëm edhe se po u bëjmë nder 1000 vetëve.", ka deklaruar kryebashkiaku Ndreu sot përpara Këshillit. "Shumë persona vijnë e më thonë 'unë jam socialist, si ma prish ti mua', dhe përgjigjja ime ka qënë: 'hidhjani në tokë', është shprehur Ndreu. Ai ka vijuar më tej duke...

“Nuk i japim askujt rrogë për të fjetur gjumë te shpia”, Kryetari i Bashkisë i prerë sot në Këshillin e Lezhës

"Mjaftonte që të thonin rroftë partia dhe ishin në rregull. Nuk kam thënë asigja deri tani, për shkak të një zotimi që kam bërë, por më besoni, s'ka të krahasuar me atë që gjetëm. Po ta heq kapakun unë... as në rrugë nuk u flet kush!", është shprehur Ndreu ditën e sotme përpara Këshillit të Bashkisë. "Hiqeni nga mendja," ka...

Këshilli i Bashkisë Lezhë u rikthehet mbledhjeve fizike, çfarë u miratua sot…

Është zhvilluar ditën e sotme mbledhja e radhës së Këshillit të Bashkisë Lezhë. Kjo mbledhje, për shkak të protokollit pandemik, u zhvillua në ambientet e Qendrës Kulturore të Fëmijëve. Kjo mbedhje e Këshillit, u transmetua LIVE në Facebook, dhe u ndoq me shumë interes nga ndjekësit e faqes zyrtare të Këshillit në Facebook. Duhet thënë, pikësëpari, se sot u arrit një...