Lezhë-Kurbin/ “Basti i fundit”, sekuestro dhe pranga pronarit të lokalit

7571

Njoftim i Policise Lezhe:

Në kuadër të planit operacional të koduar “Basti i fundit”, vijojnë goditjet ndaj organizimit të kundërligjshëm të lojërave të fatit.

Kishte vënë lokalin që posedonte, në dispozicion të vënies së basteve sportive, në kundërshtim me ligjin, vihet në pranga 42-vjeçari.

Sekuestrohen celularë dhe pajisje të tjera elektronike që përdoreshin për këtë veprimtari.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Kurbin, në vijim të kontrolleve në lokale dhe në ambiente të tjera, të ushtruara në kuadër të planit operacional të koduar “Basti i fundit”, si dhe me mbështetjen e inteligjencës informative, kanë evidentuar dhe goditur një rast tjetër në këtë fushë.

Gjatë kontrollit në lokalin që posedonte 42-vjeçari, shërbimet e Policisë gjetën aktive, faqe online për vënien e basteve sportive, në kundërshtim me ligjin, celularë dhe pajisje të tjera që i shërbenin kësaj veprimtarie, pajisje të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kurbin, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Organizimi ose ushtrimi i veprimtarive të lojërave të fatit në kundërshtim me ligjin” dhe “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara.