Ballina Blog

70km kanale të pastruar në 10 muaj, flet Drejtori i Bujqësisë në Bashkinë Lezhë

Drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë në Bashkinë Lezhë Z. Dod Jaku ka folur në lidhje me vijimin e procesit të pastrimit të kanaleve të dyta dhe të treta në të gjithë territorin e Bashkisë Lezhë. "Në harkun e 10 muajve, pra nga Janari deri në Nëntor", shprehet Z. Jaku, "kemi pastruar mbi 70 kilometra kanale". Përgjatë gjithë këtij viti pastrimi i...

Filluan shembjet në Lezhë, rrëzohet konvikti i shkollës “Kolin Gjoka”

Po ndodh ashtu siç e paralajmëroi kryebashkiaku Ndreu, Lezhën e pret një muaj shembjesh, për t'u pasuar me muajt e rindërtimit. Gjatë kësaj paraditeje, siç shihet edhe nga pamjet e publikuara është kryer shembja e konviktit të shkollës "Kolin Gjoka", një proces i cili do të shtrihet edhe në pallatet e dëmtuara dhe të shkollave që do të rindërtohen. Ky është...

Investimet e Qeverisë në Lezhë, Ndreu i numëron të gjitha një për një!

Me anë të një deklarate për mediat, Ndreu ka folur përpara gazetarëve në lidhje me 9 investimet madhore të Qeverisë Shqiptare në Lezhë. Madje, ai i ka detajuar të gjitha me radhë nëpërmjet një videove të shpërndarë në faqen e tij zyrtare: Statusi i plotë i Ndreut: Boom investimesh ne Lezhe nga qeveria. Rindertimi nga termeti si dhe disa projekte te...

7 Dhurata Festash që Janë 100% ‘Made in Lezha’

Jemi në muajin e parafundit të vitit dhe atmosfera festive ka filluar të ndjehet edhe pse ky fundvit po na gjen me protokoll pandemik. Me afrimin e festave, të gjithë përpiqen të krijojnë një atmosferë ndryshe, më të ngrohtë, përmes urimeve, vizitave, aktiviteteve, e sigurisht edhe nëpërmjet shkëmbimit të dhuratave. Emërtesa 'Dhuratë Inteligjente' përdoret gjërësisht dhe është një term i ndërkombëtarizuar...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, ndjehet edhe në Lezhë

Vetëm pak çaste mëparë një lëkundje mbi 7 sekonda është ndjerë konsiderueshëm edhe në Lezhë. Të dhënat paraprake nga shërbimet ndërkombëtare të sizmologjisë online, raportohet se lëkundja është regjistruar në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut. Në minutat vijuese do të jepen detaje më të hollësishme në lidhje me epiqendrën dhe thellësinë e lëkundjeve, nga Instituti i Gjeoshkencave.  

Policia e Lezhës ndalon kamionin në Milot, pas kontrollit procedohet 36 vjeçari

Njësia Operacionale e Autostradës Milot-Morinë bllokon një automjet që transportonte mineral kromi, pa dokumentacion përkatës. Procedohet penalisht 36-vjeçari, për veprat penale "Fshehja e të ardhurave" dhe "Mospagimi i taksave". Në kuadër të bashkëpunimit me strukturat e DVP Lezhë dhe në zbatim të planit të masave për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimit ekonomik, shërbimet e Njësisë Operacionale për Autostradën kanë shtuar...

Pfizer jep lajmin e madh, bursa prek qiellin…

The Independent, Reuters, Allgemeine Zeitung, Washington Post, New York Times, Ansa e të tjerat më të mëdha të botës së lajmit shprehen se sot është një ditë e madhe, e fitores së shkencës dhe njerëzimit. Me anë të dy dozave të njëpasnjëshme, kompania farmaceutike gjermane Pfizer në bashkëpunim me BioNTech kanë konfirmuar, se pacientët u shëruan nga Covid19 në 90%...

Bashkia Lezhë publikon oraret, nga sot hedhja e mbeturinave me orar, ose gjobitje!

Kryebashkiaku Ndreu ka folur me një gjuhë tepër të ashpër në drejtim të ndotësve të ambjentit, në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak, qofshin ata qytetarë, biznese apo edhe ente publike. Gjithashtu ai nuk ka hezituar asnjë çast që të shprehë falenderim, respekt dhe mirënjohje për të gjitha ato biznese, e qytetarë që jo vetëm nuk ndotin por bëhen edhe...

Rritja e rasteve me Covid19 në Lezhë, Albmedica ofron paketën e plotë me 30% zbritje

Një studim i publikuar ditën e sotme nga mediat me reputacion të lartë në botë, dhe nga revistat shkencore u zbulua se: Pas studimit të mushkërive të pacientëve që nuk ia dolën dot ta fitonin betejën me Covid19, u kuptua se: "COVID-19 nuk është thjesht një sëmundje e shkaktuar nga vdekja e qelizave të infektuara prej virusit, por ka të ngjarë...

“AKSI”, Policia e Lezhës operacion në Balldre, pranga 43 vjeçarit!

Finalizohet operacioni policor i koduar “AKSI”. Operacioni i zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Lezhë. Sekuestrohen 2 kilogramë heroinë dhe 2 armë zjarri. Vihet në pranga 43-vjeçari. Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të drogave të forta dhe armëve të zjarrit, bazuar dhe në informacionet...