Ballina Blog Faqe 2

Lezhë/ Finalizohet operacioni policor i koduar “Fundjava ”, kapet i shpalluri në kërkim ndërkombëtar

Finalizohet operacioni policor i koduar “Fundjava ”, për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Operacion i DVP Lezhë, në bashkëpunim me Interpol Tirana. Bie në prangat e Policisë, 40-vjeçari nga Lezha, për veprat penale “Grup i strukturuar kriminal”, "Shfrytëzim prostitucioni", "Shkelje e ligjit mbi drogat", "Vjedhje dhe posedim i sendeve të paligjshme" dhe "Emigracion i paligjshëm", të parashikuara nga...

Lezhë/ Vijon procesi, ja emrat e 3 kryetarëve të fshatrave të deritanishëm

Kryeplaku ose Kryetari i Fshatit është një pikë reference e rëndësishme për fshatin apo zonën në të cilën zgjidhet të përfaqësojë. Ligji për Kryetarët e Fshatrave është i kornizuar qartë ne Republikën e Shqipërisë. Ligji në fjalë kërkon që lagjet e çdo fshati të zgjedhin pleqtë e tyre të cilët mëpas, këta të fundit do të zgjedhin kryeplakun, Kryetarin e Fshatit...

Dajç, Lezhë – Detajet mbi banesën që u përfshi nga flakët, një rëndë

Një banese është përfshirë nga flaket në Dajç të Lezhës. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme rreth orës 18:45. Gazetari i BalkanWeb Elidon Ndreka raporton se një person është asfiksuar nga tymi, ndërkohë shërbimet e zjarrfikëses në vendngjarje po punojnë për shuarjen e flakëve. Detajet e reja të sjella nga gazetari Ndreka (20:09) nga Dajçi i Lezhës, ku një banesë u...

16 Vjet! Themeluesi i LSI-së në Lezhë, përcjell mesazhin e veçantë…

Themeluesi i Levizjes Socialiste për Integrim në Lezhë Z. Viktor Tushaj ka shprehur përmes faqes së tij zyrtare një urim të veçantë në 16 vjetorin e krijimit së kesaj force politike: Ja çfarë shkruan Tushaj: "Si sot 16 vjet me pare, ne horozontin e trazuar politik te kohes, shkaktuar nga arroganca qeverisese dhe monopolozimi i ekonomise u krijua LSI. Lindi keshtu...

Metaliaj: “Jo vetëm në Lezhë por as në Shënkoll s’keni ambiente për nxënësit…”

Deputetja e Lezhë Znj. Lindita Metaliaj ka reaguar në një deklaratë për mediat në lidhje me situatën e fillmvitit shkollor në qytet dhe njësit administrative të Bashkisë Lezhë. Deklaratën e zonjës Metaliaj e ka shpërndarë Dega Partisë Demokratike Lezhë në faqen zyrtare. Me anë të kësaj daljeje për mediat, Metaliaj ka folur me tone të ashpra në lidhje me problematikën...

“Ta lumsha Pjerin!”, rokadë e madhe në PS, rikthehet Lindita Nikolla në Lezhë

"Ta lumsha Pjerin!", ky është komenti më i shpeshtë që lexohet nga ndjekësit në faqen zyrtare të kryebashkiakut të Lezhës Pjerin Ndreu. Dihet që puna, shembulli i mirë, dhe rritja e ndikimit në komunitet e tek grupet e interesit, konvertohet direkt me pushtet në PS, dhe është normale për çdo formacion politik. Një prift katolik pati thënë njëherë se "në këtë...

322 pezullime patentash dhe 4 mijë gjoba, Policia e Lezhës publikon bilancin e Gushtit

Policia e Lezhës ka dhënë informacion mbi muajin gusht që përjetoi një fluks automjetesh për shkak të pushimeve. NJOFTIMI NGA POLICIA Lezhë: Policia Rrugore Lezhës, e angazhuar për përballimin e fluksit të mjeteve gjatë muajit gusht dhe rritjen e parametrave të sigurisë në rrugë. Nga ana e specialistëve të Qarkullimit Rrugor janë shtuar kontrollet në të gjitha akset rrugore, në kuadër të...

Alfrida Marku-Bashkisë Lezhë: “Ku do t’i çoni 650 nxënës pas 3 javësh?”, Tabaku poston videon!

Tre ditë mëparë nëpërmjet një reagimi në faqen e saj znj. Alfrida Marku, sekretare e PD Lezhë, ish-nënkryetare e Bashkisë Lezhë, ka shprehur shqetësimin në lidhje me afatet e rindërtimit të shkollave për mundësimin e vitit të ri shkollor 2020-2021 në Lezhë. "650 nxënës të shkollës Gjergj Kastrioti në Lezhë pas 3 javësh duhej ta fillonin mësimin në kushte dhe...

“Ma paçi faqen e zezë”, nuk përmbahet historiani lezhjan, ndërhyn edhe Bes Kallaku

Paulin Z. Zefi është një historian i njohur në të gjithë Shqipërinë për kontributin dhe punën e tij në veçanti në lidhje me monumetet dhe arkeologjinë. Aktualisht Përgjegjës i këtij Sektori në Bashkinë e Lezhës. Në faqen e tij në Facebook ai gëzon një mbështetje të gjërë dhe dashamirës të shumtë që shprehin mirënjohje për punën dhe atdhedashurinë e tij. Jo...

Përfundon mbledhja e Këshillit të Bashkisë Lezhë, marrin dritën jeshile dy çështje madhore…

Nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik është zhvilluar ditën e sotme mbledhja e radhës e Këshillit të Bashkisë Lezhë. Kjo mbledhje, ashtu si ajo pararendëse u transmetua LIVE në Facebook-un zyrtar të Këshillit të Bashkisë Lezhë. Kryetari Rakaj që në hapje të mbledhjes ka kërkuar vëmendjen dhe korrektesen e këshillitarëve me procesin e votimit dhe zbatimin rigoroz të rregullores, kjo për shkak...