“Bojkotoni “zgjedhjet”, se zgjidhje nuk ka !

Drejtuar qytetareve lezhjane !

Te nderuar qytetar/e lezhjan/e ,

Nje ndjenje morali me kaploj per t’iu shkruar kete leter , nisur edhe nga letra qe Viviani i shkruajti te rinjve socialiste , FRESSH , por ndryshe nga shoku im , un po ju shkruaj juve .

Dita e “zgjedhjeve” po afron . Data 30 eshte me afer se kurre . Duke u nisur nga kjo vale e nxehte “zgjedhore” , mora guximin per t’iu drejtuar juve me kete leter shume miqesore , me teper per t’iu a kerkuar si nder , per mu , si nje i ri i qytetit qe kerkon ndihmen tuaj , per femijet tuaj dhe te ardhmen e ketij qyteti .

BOJKOTONI “ZGJEDHJET” , SE ZGJIDHJE NUK KA !

Po kthehemi ne komunizem . Besoj se ju prinder , e dini shume me mire se un fjalen komunizem . VUAJTJE , TORTURA dhe VRASJE nga diktatura komuniste(ndjese per shum nga ju sepse po prek aty ku s’duhet , por koha e tashme po na dergon perseri ne ate kohe qe nuk e deshiron asnje nga ju.) Ateher ne “zgjedhje” kishe vetem En*er Hoxhen , tani kena vetem Ed*in Ramen .
Ndryshim nga njeri-tjetri ? ASGJE , te dy njelloj ne llojin e tyne .

Po e shohim tash 6 vite se si po qeverisin keto qe sot jane ne pushtet dhe qe pretendojne te marrin dhe 61 bashkite peng me “zgjedhje” fallco dhe pa asnje kandidat perball tyre .

Po ju rradhis vetem 3 pika kryesore , ku nga me i vogli dhe deri tek me i madhi preket:

1- Rritje TAKSE (Cili nga ju qytetar ka 1 biznes privat dhe eshte i kenaqur me keto taksa ? Besoj se ASNJE.)

2- Rritje PAPUNESIE (Cili nga ju qytetar nuk e vuan papunesine e njerit apo dy prej pjestareve te familjes ? Besoj se ASNJE.)

3-EMIGRACIONI gjithmone e ne rritje (Cili nga ju qytetar do donte ta shikonte femijen tuaj larg gjirit familjar ose edhe ju vete dhe duke kontribuar per 1 shtet tjeter ? Besoj se ASNJE.)

Mendoni vetem njeher te vetme , per ne , RININ .

Mos mendoni per 1 vend pune ne bashki , mos mendoni per asnje post qe mund t’iu a afrojne ne kete qeveri , mendoni per te ardhmen e femijes tuaj per mbas ca vitesh .
Mos u beni pal , me nje pal “zgjedhjeje” fallco .

Ato nuk do ju llogarisin si votues , por si plotesues numrash .

Ne nuk jemi dele qe numrohen , ne jemi votues qe me voten tone bejme ndryshimin !

Me date 30 mos shko te votosh !

Beja kete nder vetes , femijeve tuaj , familjareve te tu dhe shoqerise tende .
Duhet te kerkojme zgjedhje te lira dhe te ndershme si cdo vend tjeter demokratik , por me pare duhet ti themi JO ketyre qe po na pijn gjakun .

Une besoj te ju bashkeqytetare !

Une besoj te respekti juaj ndaj familjes tuaj!

Une besoj te gatishmeria juaj per ruajtjen e vlerave te ketij qyteti !

Me shume respekt per ju dhe me shume dashuri per qytetin ,

Zef Marku