Ballina Blog

E paprecedentë/ Prokuroria e Lezhës urdhëron sekuestrimin e kompjuterave të gjyqtarëve e sekretareve

Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur në Lezhë, ku Gjykata dhe Prokuroria janë futur në një ngërç institucional duke sjellë paqartësi të vijimit të punës që nga dita e premte e javës së shkuar. “Shqiptarja.com” zbuloi se shkak i kësaj situate është bërë një vendim sekuestrimi i lëshuar nga Prokuroria e Lezhës, i cili urdhëron Policinë gjyqësore të sekuestrojë të...

“Të organizohemi sa nuk është vonë!”, stuhia e të shtunës prek edhe Lezhën

Lezha është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira, kjo situatë ka qënë e njëjtë thuajse në të gjithë territorin e Shqipërisë, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike në rrugët e disa qyteteve. Megjithatë, duket se më e keqja nuk ka mbërritur dhe pika e kuqe në hartë është zbuluar nga meteorologët grekë të cilët shprehen...

Bashkia Lezhë e treta në rang kombëtar. Pikat e saj të dobëta dhe ato të forta sipas IPPM

"Nëse nuk mund ta matni, nuk mund ta përmirësoni", thotë Peter Drucker, babai themelues i manaxhmentit amerikan. Instituti për Politika Publike dhe Mirëqeverisje në bashkëpunim me Institutin Lituanez të Tregut të Lirë dhe me mbështetjen e Atlas Network kanë publikuar me datën 15 Shtator 2020 një Raport në Lidhje me Performancën e të gjitha bashkive në Shqipëri. Nëse duam të biem...

Sekretarja e PD Lezhë në Njësinë Shënkoll, detaji në bluzën e saj i thotë të gjitha!

Ajo është jo vetëm zëri më aktiv dhe kritik në PD-në e Lezhës, por gjithashtu edhe një mjeshtre e komunikimit. Prej kohësh ajo nuk përdor vetëm forcën e fjalës për të ndërtuar argumentin e saj, por edhe forcën e figurës dhe zërit përmes videove dhe dëshmive në vetë të parë të familjarëve. Ditën e djeshme ajo ka shkuar te familja Kola...

Gjykata e Lezhës shpall vendimin për dosjen “Rana e Hedhun”, reagon Partia Demokratike

Gjykata e Lezhës ka shpallur vendimin për dosjen "Rana e Hedhun". Një dosje e nxehtë kjo, e cila mori vëmendjen e të gjithë opinionit publik qysh në kohën kur (Mars 2018) e gjithë Bashkia Lezhë u zhvendos në komisariat. Që prej asaj kohe, personat e përfishirë në akuzën e Prokurorisë janë hetuar në gjendje të lirë, me vendim të Gjykatës. Gjykata e...

Tjetër lëkundje e tokës në Lezhë, EMSC publikon të dhënat…

Lëkundje tërmeti janë ndjerë vetëm pak minuta mëparë në Lezhë. Sipas EMSC epiqendra është 1 km nga qyteti i Lezhës në orën 13:35 ndërsa magnituda është 3.1 e shkallës Rihter. Kujtojmë se dhe të dielën një tjetër lëkundje e fortë tërmeti shkundi Lezhën me magnitudë 4.2 e cila u ndje frikshëm në qytetin e Rrëshenit. Nuk raportohet për dëme.

Policia e Lezhës pranga 25 vjeçarit nga Durrësi, po transportonte 12 sirianë

Parandalohet dhe goditet një tjetër tentativë për dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit. Arrestohet në flagrancë 25-vjeçari që transportonte me autobus 12 shtetas sirian, të cilët kishin hyrë në Republikën e Shqipërisë në mënyrë të paligjshme. Specialistët në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë arrestuan në flagrancë shtetasin E. B., 25 vjeç, banues në Durrës. Ky shtetas është kapur nga shërbimet...

Studiuesi nga Lezha ‘ngel’ në klasë ministren e re të arsimit

Emërimi i Ministres së re të Arsimit ditën e djeshme, dhe prezantimi i jetëshkrimit të saj në media ka shërbyer si 'ngacmim' për studiuesin Kola që ta filtrojë më imtësisht atë. Pak minuta mëparë ai ka publikuar edhe rezultatet e kërkimeve të tij, në të cilat ministrja ka dalë keq. Dr. Vladimir Kola ka hulumtuar mbi një artikull shkencor për të...

Lezhës iu shua një dritë mbrëmë, e cila nuk do të ndizet më…

"Ashtu si dita e kaluar mirë të jep gjumë të ëmbël, ashtu edhe një jetë e shpenzuar si duhet të jep vdekje të qetë", shkruan Leonardo Da Vinçi diku në shënimet e tij. Shuarja e Luciano Levrit u lajmërua dje nga kreu i Caritas Lezhë P. Antonio Leuci, i cili shkruan: Ciao Luciano, dua të të kujtoj kështu, gjithmonë i vëmendshëm...

Nesër fillon shkolla, Bashkia Lezhë poston fotot e asaj që po ndodh te gjimnazi i vjetër

Gjithçka është rrokakrisur. Me njerëzit që nuk i thonë 13 Shtator, por 44 Gusht, për shkak të tejzgjatjes së pazakontë të valës së të nxehtit, që tregon se stinët janë çmendur me këtë rokadë të pamundur. Me Tokën e cila edhe dje e lëkundi Lezhën, si për të thënë se nuk i intereson fare axhenda e qënieve e gjallesave mbi...