Unë jam Astriti, dhe kjo është e vërteta ime…

“Një njeri të mërzitur unë e vizatoj gjithnjë të qeshur. Ia fshij rrudhat në ballë të shkaktuara nga rrëzimet e jetës, ia heq vragat...

Mbesa e Gjomarkajve që i mëson New Yorkut e botës artin e mikpritjes

Familja e madhe e Gjomarkajve është me famë në historinë e Mirditës dhe gjithë shqiptarëve. Kapedanët e Mirditës që nuk u tutën nga turqit,...

Protagonizmi i “heshtur” i shkencëtarit Përparim Fuga

Kush është Përparim Fuga, babai i Endri Fugës dhe vëllai i madh i Artan Fugës dhe pse ka mbajtur profil larg mediave? Ja profili i...

Kush është Prof. Dr. Tonin Çobani që u vlerësua me titullin “Qytetar Nderi” i...

Tonin Çobani i lindur më 5 tetor të vitit 1947 në Shkodër është kritik letrar shqiptar. I vlerësuar nga Bashkia Lezhë me titullin ''Qytetar...

Profil/ Kush është Rigerta Loku, vajza mirditore që i bëri “për ujë të ftohtë”...

Pasi studioi shkenca politike në Romë, Rigerta Loku u kthye të bëjë një ndryshim në vendlindjen e saj, por dyert e mbyllura prej politikës...

Profil/ Kush është drejtuesi i Filialit të Postës Lezhë?

Posta Shqiptare, filiali i Lezhës drejtohet nga Astrit Bërthamzaj. Ai e mori këtë post pak javë para zgjedhjeve të 25 Qershorit, pas shkarkimit të...

Ekida Zefi, “Mirditorja e Artë”, që doli e para e listës në degën më...

“Ky është kodi im i Maturës dhe jam renditur e para në Fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme, me mesatare 9.96”. Doli maturantja më e mirë...

Imzot Luigj Bumçi, prelati i ndritur i Lezhës që u persekutua nga komunistët

Dom Luigj Bumçi, është një figurë e paharruar për popullin e Lezhës. Imzot Luigj Bumçi (1872-1945). Ndoqi kolegjin saverian në Shkodër 1880-1886. Kreu mësimet e...

Kush është Xhozef DioGuardi… mbrojtësi i shqiptarëve

 >> VIDEO HISTORIKE/ DioGuardi ‘përleshet’ me mish e me shpirt në mbrojte të shqiptarëve << Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi më 20 shtator...

Profil/ Kush është Drejtuesi i Portit Shëngjin?

Porti i Shëngjinit, porti i vetëm në veri-perëndim të vendit dhe më i afërti me Kosovën, drejtohet nga Gjovalin Tusha. Nga të dhënat e publikuara...
Reklamë

TË FUNDIT