Gjurmuesit e mineraleve në Mirditë! – Nga Gjergj Marku

Nga Gjergj Marku Kërkimet gjeologjike në Mirditë datojnë prej mbi një shekull. Të pasqyruara, këto në hartografimet gjeologjike dhe vlerësimin e koncentrimeve të bakrit, piriteve,...

Vrasja që tronditi Lezhën dhe Shqipërinë: 10 Faktet dhe 10 Misteret për eliminimin e...

Gjeto Coku ishte dy herë hero: hero për mëvetësimin e Shqipërisë nga Turqia dhe njëkohësisht hero i katolicizmit. Por të dyja këto u shuan të...

Lezhë/ Ministrja Kumbaro njihet nga afër me “Kampionët e leximit”

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe biblioteka lëvizëse ndaluan tek “Kampionët e leximit”, nxënësit e shkollës, “Pjetër Zarishi”, në Blinisht të Lezhës. “Kampionët” tashmë janë...

“Shkaku i vdekjes së hyjnorit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu: ethet e malaries, helmimi, plagosja në betejë...

Nga Paulin Zefi *Albanologu kroat dhe miku i madh i Shqiptarëve "Milan von Sufflay(1879-1931)", tek vepra e tij "Srbi i Arbanasi(Serbët dhe Shqiptarët)" e botuar...

Lezhë/ Qendra Kulturore e Fëmijëve vë në skenë “Skënderbeun”

"Skënderbeu" është premiera e vënë në skenën e Qendrës Kulturore të Fëmijëve në Lezhë në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë...

Lumturia, sipas shkrimtarit italian Fabio Volo… Thjesht fantastike, nuk duhet ta humbisni!

“Teksa rritesh, mëson se sa e bukur dhe me vlerë është thjeshtësia”. “Aroma e kafesë së mëngjesit është një ritual i vogël i lumturisë. Të...

315 vjetori i Kuvendit të Arbrit – Nga Paulin Z. Zefi

Nga Paulin Z. Zefi 315-vjetori i Kuvendit/Koncilit Kishtar të Arbrit, punimet e të cilit u zhvilluan me dt. 14&15-janar-1703 pranë Kishës mesjetare të Shën Gjon...

“Rexhep Çelikun e ngritën nga shtrati i lëngimit për t’ia dhënë shpejt e shpejt...

“Rexhep Çelikun e ngritën nga shtrati i lëngimit për t’ia dhënë shpejt e shpejt titullin, ashtu…”me e heq qafe debatin mbas” dhe pas dy...

Ndahet nga jeta mjeshtri i valles shqipe, Rexhep Çeliku

Mjeshtri i valles shqiptare, Rexhep Çeliku, është ndarë nga jeta në mënyrë të parakohshme në moshën 63-vjeçare. Rexhep Çeliku u nda nga jeta sot në...

Mjeshtri duarartë që trashëgiminë folklorike e artistike e ka përmbledhur në një instrument të...

Nga Martin Dedaj Fantazi përtej imagjinatës… Një fantazi e kthyer tashmë në realitet nga mjeshtri duarartë, interpretuesi brilant i instrumentave popullorë kordofonë dhe atyre aerofonë, mbartësi...
Reklamë

TË FUNDIT