3 Shkurti – Përkujtohet Dita e Shën Vlashit në Kurbin

Me 3 shkurt Kisha katolike përkujton Shën Vlashin, mrekullibërësin, ipeshkëv i Sebastes, Pajtor i Raguzës, që kremtohet edhe në Sicili me Festën e Bukëve,...

Ja si përkujtohej 2 marsi në vitet 50′-60′ – Nga Paulin Zefi

"Kjo është pamja që kishte qendra e qytetit të Lezhës në vitet 1950-60 kur organizoheshin aktivitete me rastin e përvjetorit të Besëlidhjes së Lezhës...

Femrat në sytë e meshkujve, sipas Paulo Coelhos. Nuk duhet ta humbisni!

Femrat në sytë e një mashkulli? Nuk ka rëndësi se sa peshojnë. Është e mahnitshme të prekësh, të përqafosh dhe të përkëdhelësh trupin e...

“Metamorfoza e një qyteti 3200-vjeçar me bërthamën e parë protourbane që daton në shek.XIII-të...

Nga Paulin Zefi "Metamorfoza e një qyteti 3200-vjeçar me bërthamën e parë protourbane që daton në shek.XIII-të pk. në Akrolis"... *Kjo është arteria kryesore e komunikimit...

Hebrenjtë që u shpëtuen nga Dom Shtjefën Kurti, At Pjetër Meshkalla dhe Monsinjor Vinçens...

Nga Paul Tedeschini Hebrenjtë që u bënë Katolikë Famullia e Kishës katolike të Tiranës ishte famullia më e rëndësishme e Shqipërisë për vetë faktin se ishte...

(VIDEO)13 vjeҫarja nga Kukësi që ruan dhitë, befason jurinë e “The voice” me zërin...

“The Voice of Albania” ka pritur një natë më parë një vajzë mjaft të talentuar. Ajo quhet Daniela, 13-vjeҫare dhe është nga Kukësi. Edhe pse...

Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Nonino 2018

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare u nderua me një tjetër çmim ndërkombëtar. Sot në Itali, në Ronchi di Percoto shkrimtarit shqiptar iu akordua...

Plaku shekullor i Mirditës (FOTO)

Prend Përgjergji ka festuar 100 vjetorin e lindjes i rrethuar nga fëmijët, nipër e stërnipa dhe të afërmit e tij. Një 100-vjeçar që në ditëlindjen...

Lezhë/ Dashuria e fëmijëve për librin sfidon rrugën e amortizuar të Torovicës

"Në skaj të një rruge të mjerë, sot njohëm nxënësit e Shkollës 9-vjeçare në Kolajak. Para se t'i takonim kishim vendosur që nuk do...

Një histori 112-vjeçare: “Ndrekë, a do e falësh vrasësin tënd?”

... 21 Gusht 1905 Sa shpesh kam menduar me frikë dhe ankth, për herën e parë që do të më duhej t’i bëja ritin e fundit...
Reklamë

TË FUNDIT