Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Nonino 2018

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare u nderua me një tjetër çmim ndërkombëtar. Sot në Itali, në Ronchi di Percoto shkrimtarit shqiptar iu akordua...

Eksperti i metodave të mësimdhënies/ Profesor Mark Vuji: Vetëvlerësimi vlen gjithnjë

Profesor Marku njihet si një nga studiuesit më në zë të fushës së të nxënit, të metodave të mësimdhënies si dhe të historisë së...

Vula e hershme e Bashkisë së Lezhës, stema me shenjtin mbrojtës së qytetit

Stema e Lezhës Stema e Lezhës mbështetet në një vulë të Bashkisë së Lezhës, përdorur në shekullin e XVI-të. Ajo na vjen pjesërisht e përshkruar....

Frojdi Gjeti Lidhjen e Çuditshme Midis Seksit dhe Parasë e Cila i Torturon Njerëzit...

Në dhomën e tij të këshillimit në Berggasse 19, në Vjenën qendrore, Zigmund Frojd arriti të kuptonte diçka të rëndësishme rreth parave. Pjesa më...

Historianët Zeqo dhe Xhufi: Cilat janë sot vlerat e Beslidhjes së Lezhës

Me rastin e 574 vjetorit të Besëlidhjes së Lezhës, Akademik Moikom Zeqo dhe Profesor Pëllumb Xhufi, ditën e djeshme mbajtën një leksion para studentëve...

Femrat në sytë e meshkujve, sipas Paulo Coelhos. Nuk duhet ta humbisni!

Femrat në sytë e një mashkulli? Nuk ka rëndësi se sa peshojnë. Është e mahnitshme të prekësh, të përqafosh dhe të përkëdhelësh trupin e...

Kuvendi i Lezhës 2 mars 1444

Obelisku- është një vepër monumentale në qendër të qytetit, sheshi Besëlidhja. Ështe një monument kujtimi dhe nderimi për Kuvendin e Lezhës mbajtur në 2...

Letra e Një të Çmenduri

Doktori im i dashur, jam në duart tuaja. Bëni me mua atë çka ju duket më e drejtë. Po ju përshkruaj hapur gjendjen e...

Ky burrë kthehet në shtëpi i DEHUR, ajo çfarë i ndodh me gruan nuk...

Burri zgjohet me kokën e rënduar dhe me dhimbje therëse në kokë pas mbrëmjes në Festën e Kolektivit të kompanisë së tij. Në fakt,...

Arbnori dhe Lezhjani GJON GAZULLI, njeriu që u rrëfeu udhën e yjeve Kopernikut dhe...

Astronomi i guximshëm gjermano-polak Nikolla Koperniku (1473-1543) italianet e mëdhenj, Giordano Bruno (1548-1600) dhe Galileo Galilei (1564-1642) apo zanafilla e ”Teorise heliocentrike” ishte dhe është e...
Reklamë

TË FUNDIT