12 thënie brilante që kanë fuqi të ta ndryshojnë jetën

“Gjej një punë që e do fort, dhe nuk do të të duhet të punosh asnjë ditë në jetën tënde.” “Udhëtimi prej një mijë kilometrash...

15 mësimet se si të jetoni një jetë kuptimplotë sipas Rumit

Jalal ad-Din Muhamed Balkhī, i njohur si Rumi, ishte një poet persian, jurist, teolog, dhe mjeshtër Sufi, i cili shkroi disa nga fjalët më...

Hallall qumështi i nanës Emina…

“Unë kam pa varfëri nëpër botë, kam kenë në ndihmat humanitare në Indi dhe Afrikë, por kur një nanë shqiptare dridhet e të kërkon...

Angeline Jolie i dedikon një letër të sinqertë dhe prekëse të gjithë botës

Aktorja dhe prodhuesja e filmave Angelina Jolie njihet si një kampione që ngre zërin e saj ndaj çështjeve për të drejtat e njeriut në...

Anton Çehov: 8 Cilësitë e një Njeriu të Kulturuar

Çfarë do të thotë të jesh ”i kulturuar”? A ka të bëjë me të qenët një lexues i mirë, apo të dish se si të...

Nëse ke përjetuar ndonjëherë humbjen e dikujt që ke dashur fort, këto fjalë të...

“Ndonjëherë jam i mërzitur dhe nuk e di arsyen. Është thjesht një re që më vjen dhe më mbulon.” Kur vjen hidhërimi, nuk është aspak...

12 thënie plot guxim që çdo femër duhet t’i lexojë

“Unë kam arritur në përfundimin që, secila prej nesh ka një thirrje personale që është po aq unike sa edhe gjurmët e gishtave, dhe...

Joseph Brodsky: “Ja cila është pjesa më e rrezikshme e trupit të njeriut. Me...

Me çdo kusht përpiquni t’ia kurseni vetes statusin e viktimës. Nga të gjitha pjesët e trupit tuaj, jini më vigjilent ndaj gishtit tuaj tregues, sepse...

“Të rrimë shtrembër e të flasim drejt”/ 12 shprehjet e Mit’hat Frashëri për shqiptarët

Nëse ai vjen pas Konicës apo është njëlloj si ai me të vërtetat e hidhura për shqiptarët këtë mund ta gjykoni vetë, por Mit’hat...

Thyej “verbërinë” e mendjes me këto 8 mësime të Oshos

OSHO (Shree Rajneesh), një nga spiritualistët më të mëdhenj të shekullit të XX, është i njohur për kontributin e tij në shkencën e transformimit...
Reklamë

TË FUNDIT