Kush është Roberti nga Lezha, që shpëtoi nënë e bir, në Shëngjin

Nëne e bir, tre ditë mëparë në plazhin e Shëngjinit, ishin në frymën e tyre të fundit kur dora shpëtimtare e të riut lezhjan u erdhi në momentin që vlente sa jeta.

Federata Shqiptare e Shpëtimit të Jetëve ka reaguar me një postim në faqen zyrtare të Instagramit në lidhje me këtë rast në Shëngjin:

Nje rast shpëtimi ka ndodhur sot ne plazhin e Shëngjinit, ku Vrojtuesi i Plazhit Robert Neçaj i trajnuar falë sponsorizimit të @proseedalbania, ka ndërhyre me surf board ne plazhin ngjitur atij ku punon, per të shpëtuar një djalë të vogël qe po mbytej, si dhe nënën dhe familjaren e tij, te cilat kishin hyre ne det për ta ndihmuar, por pa ditur as vetë të notojnë.

Vogelushi dhe dy te afërmet e tij kishin pirë sasi të medha uji. Roberti i nxori në breg dhe u dha ndihmen e parë derisa në vend arriti edhe ambulanca. Fatmirësisht, të tre te rrezikuarit janë shendoshe e mire. Nje nderhyrje e shpejte dhe ne kohë mund te shmangë ngjarje fatale.

 

View this post on Instagram

 

Nje rast shpetimi ka ndodhur sot ne plazhin e Shengjinit, ku Vrojtuesi i Plazhit Robert Neçaj i trajnuar fale sponsorizimit te @proseedalbania , ka nderhyre me surf board ne plazhin ngjitur atij ku punon, per te shpetuar nje djale te vogel qe po mbytej, si dhe nenen dhe familjaren e tij, te cilat kishin hyre ne det per ta ndihmuar, por pa ditur as vete not. Vogelushi dhe dy te afermet e tij kishin pire sasi te medha uji. Roberti i nxori ne breg dhe u dha ndihmen e pare derisa ne vend arriti edhe ambulanca. Fatmiresisht, te tre te rrezikuarit jane shendoshe e mire. Nje nderhyrje e shpejte dhe ne kohe mund te shmange ngjarje fatale. 🏊🏼‍♂️🇦🇱 #albanianlifesaving #federation #albanian_lifeguard_federation #vrojtuesiteplazhit #salvamentoalbania #lifesaving #lifeguard #assotiation #baywatchalbania #coastguard #albaniancoast #lifeguardalbania #organization #watersports #drowning #lifesavingcompetition #sport #sportalbania #beautifuldestinations #beautifulalbania #beach #albania #safety #sportswear #firstresponders #firstaid

A post shared by Vrojtuesit e Plazhit 🏊🏽‍♂️ (@albanian_lifesaving_federation) on