Në Do Trup të Shëndetshëm, Këto 7 Sinjale Mos i Injoro Asnjëherë!

Vetë-ekzaminimet e rregullta në shtëpi mund të ndihmojnë në identifikimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve të rrezikshme.

Për shembull, 70% e rasteve të kancerit të gjirit zbulohen nga vetë pacientet si rezultat i një kontrolli të bërë vetë në shtëpi.

Megjithatë, nëse pothuajse çdo vajzë e di se si ajo mund të kontrollojë gjoksin e saj, shumë pak prej tyre dinë të kontrollojnë gjendjen e syve, të gjuhës dhe të lëkurës.

Në këtë artikull, ne duam të ju tregojmë se cilave sinjaleve të vogla të organeve duhet t’u kushtoni vëmendje, në mënyrë që të qëndroni të shëndetshëm.

Ja 7 ndryshimet e trupit që mund të jenë shenja të problemeve me shëndetin.

7. Ndryshimet e peshës

Kontrolli i peshës suaj është i rëndësishëm, por ju duhet të mbani në mendje se humbja e peshës drastike nuk është gjithnjë diçka për të qenë të lumtur, ashtu si një shtesë prej 2 kg nuk është gjithmonë rezultat i ngrënies natën vonë.

Arsyet për këto ndryshime të papritura në peshë mund të jenë të ndryshme:

– Çrregullimet e gjendrës tiroide e bëjnë tiroiden tuaj të prodhojë shumë ose jo mjaft hormone, të cilat mund të rezultojnë në ndryshime drastike të peshës. Kontrollohuni tek një endokrinolog për të testuar nivelin e hormoneve stimuluese të tiroides.

Në disa raste, një mjek mund t’ju përshkruajë një biopsi tiroide.

– Mungesa e një gjumi të mjaftueshëm mund të jetë një arsye tjetër. Meqenëse trupi juaj percepton që nuk po fle sa duhet stresohet dhe fillon të ruajë yndyrën. Prandaj, është e rëndësishme që të vendosni regjimin tuaj dhe të flini jo më pak se 8 orë në natë.

– Lëvizja e peshës gjithashtu mund të shkaktohet nga një çekuilibër hormonal që është veçanërisht i dukshëm para fillimit të ciklit menstrual. Në këtë rast, rekomandohet të takoni një gjinekolog dhe të kontrolloni nivelet e hormoneve.

6. Edema

Nëse vëreni shtim në peshë dhe këmbë dhe gishta të fryrë në fund të ditës, atëherë mund të keni edemë. Arsyet për edemë mund të jenë të ndryshme:

– Tiparet e fryra të fytyrës dhe sytë e fryrë në mëngjes mund të tregojnë probleme me veshkat. Është e rëndësishme ta takoni një urolog dhe për të bërë vizitë me ultratinguj të të gjithë sistemit urinar.

– Arsyeja e dytë për edemë mund të jetë presioni i lartë i gjakut dhe problemet me zemrën. Merrni parasysh tensionin e gjakut që ta mbani nën kontroll dhe vizitoni një kardiolog për të kontrolluar zemrën tuaj.

– Nëse vëreni venat që dalin në këmbë, atëherë ka të ngjarë që edema juaj është e lidhur me venat me variçe. Në këtë rast, ju rekomandojmë që të shihni një phlebologist për të kontrolluar gjendjen e venave tuaja.

5. Mavijosje në trup

Nëse mavijosjet vazhdojnë të shfaqen në trupin tuaj mjaft shpesh pa ndonjë arsye të veçantë, atëherë është një shenjë se diçka në trupin tuaj nuk po funksionon siç duhet.

Mavijosjet mund të shfaqen për arsye të ndryshme, të tilla si mungesa e vitaminave ose sëmundjet që lidhen me gjakun.

– Mungesa e vitaminës C, për shembull, mund të çojë në probleme me metabolizmin tuaj, të cilat mund të shkaktojnë shfaqjen e plagëve. Në këtë rast, mjekët rekomandojnë të diversifikojnë të ushqyerit tuaj dhe të përfshijnë produktet që përmbajnë vitaminë C.

– Vaskulitis mund të jetë një tjetër arsye për shenjat në trupin tuaj. Kjo sëmundje shkakton që muret e enëve të inflamohen dhe, përfundimisht, të shkatërrohen. Vizito një mjek ose një phlebologist dhe bëni një test gjaku.

– Një reduktim në formimin e trombociteve (qelizat përgjegjëse për koagulimin e gjakut) dhe shpërbërja e tyre e shpejtë mund të çojnë në shfaqjen e plagëve dhe kjo sëmundje quhet trombocitopeni.

Në këtë rast, ju rekomandojmë që të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

4. Gjendja e gjuhës

Ngjyra e gjuhës suaj mund të tregojë praninë e sëmundjeve të ndryshme. Ndonjëherë, mund të ketë edhe një shtresë të bardhë në gjuhë dhe mund të jetë ose e hollë ose e trashë.

Nëse është e hollë dhe nuk ka probleme me organet tuaja të brendshme, atëherë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar për shkak se edhe njerëzit e shëndetshëm e kanë atë.

Megjithatë, nëse është e trashë, atëherë duhet të takoni një mjek dhe të kontrolloni shëndetin tuaj sa më shpejt që të jetë e mundur.

– Një shtresë e bardhë nënkupton se ka probleme të tretjes. Nëse gjuha juaj është gjithmonë e bardhë dhe ju shpesh përjetoni probleme të stomakut, duhet të shihni një gastroenterolog sa më shpejt të jetë e mundur.

– Problemet me mëlçinë ose fshikzën e tëmthit mund të shkaktojnë që gjuha të kthehet në të verdhë dhe të mbulohet me një shtresë shumë të trashë.

Përveç kësaj, një shije e hidhur mund të shfaqet në gojën tuaj. Ashtu si në rastet e tjera, ju rekomandojmë që të vizitoheni tek një mjek nëse vëreni këto simptoma.

– Një shtresë gri-verdhë në gjuhë shfaqet kur ka sëmundje kronike të zorrëve ose kur trupi është dehidruar. Përsëri, duhet menjëherë të shihni një gastroenterolog.

3. Të bardhët e syve

Ngjyra e të bardhës së syve mund t’ju tregojë shumë për shëndetin tuaj. Ngjyra e tyre normale është e bardhë, ndërsa sytë e verdhë ose të kuq janë shenjat e një patologjie.

Nëse vini re ndonjë ndryshim në ngjyrën e të bardhëve të syve tuaj, duhet të shikoni menjëherë një mjek për të marrë trajtimin e duhur. Këtu janë ato që ndryshimet e ngjyrave mund të nënkuptojnë:

– Të bardhët e syve mund të kthehet në të verdhë nëse mëlçia dëmtohet.

– Të bardhët e skuqur ose të verdhë mund të shkaktohen nga sëmundje infektive ose të veçanta të syve.

– E bardha e syve mund të kthehet në të kuqe ose të verdhë, pasi të qëndroni ulur para një kompjuteri për një kohë të gjatë ose pas një stërvitjeje intensive fizike. Në këtë rast, gjimnastika për sytë mund të jetë një ndihmë e madhe.

2. Thonjtë

Ndryshimet në ngjyrën e thonjve tuaj dhe në gjendjen e tyre mund të jenë shkak për shqetësim. Normalisht, thonjtë janë të butë, madje, pak të konveks dhe kanë të njëjtën ngjyrë.

Nëse vini re se thonjtë tuaj janë deformuar ose kanë ndryshuar në ngjyrë, mund të ketë disa arsye për këtë:

– Nëse njollat e verdha, kafe, apo zeza fillojnë të shfaqen në thua, ky është një sinjal i një infeksioni kërpudhor i njohur edhe si onychomycosis. Është e rëndësishme të takoni një dermatolog – ai do të zbulojë llojin e kërpudhave dhe do të përshkruajë trajtimin e duhur.

– Mbani në mendje se një mungesë e vitaminave D, B1, kalcium, dhe hekur mund të deformojë thonjtë tuaj shumë.

– Shenja të bardha në thonjtë, thyerje dhe të çara të vogla gjithashtu mund të jenë një shenjë e reumatizmit. Mos harroni të vizitoni një dermatolog për të gjetur arsyen e deformimit.

1. Mishrat e dhëmbëve

Nëse mishrat e shëndetshme papritmas bëhen të kuqe ose të fryrë, atëherë është një sinjal alarmant. Mishrat e dobët dhe të sëmurë janë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme në zgavrën e gojës. Këtu janë disa prej tyre:

– Gingiviti është një sëmundje ku membrana e mukozës është skuqur rreth një dhëmbi të caktuar. Kjo shkakton që mishrat të rrjedhin gjakderdhje dhe mund të përjetoni reagime të dhimbshme ndaj ushqimit të ftohtë dhe të nxehtë.

– Parodontiti është një tjetër sëmundje e mishrave të dhëmbëve, ku indet shkëputen nga dhëmbi dhe lënë një xhep ku mbetjet e ushqimit mund të futen. Ushqimi i mbetur dhe sëmundja, në përgjithësi, mund të shkaktojnë edema dhe inflamacione të ndryshme.

– Sëmundja periodontale shkakton një prishje të ngadaltë të mishit të dhëmbëve. Rrënjët e dhëmbëve zbulohen dhe qëndrojnë të pambrojtura, ndërsa çarjet ndërmjet dhëmbëve bëhen të zgjeruara.

Ne ju rekomandojmë që të vizitoni një dentist ose periodontist nëse ndonjë prej këtyre simptomave ju shqetëson.

A e kontrolloni trupin tuaj në shtëpi? Nëse po, cilave shenja zakonisht i kushtoni vëmendje?