7 Shenjat që Duart Sinjalizojnë për Shëndetin Tuaj

Duart janë një nga pjesët e para të trupit që tregojnë shenja të plakjes. Por ato gjithashtu mund të tregojnë disa probleme shëndetësore.

Mjekët thonë se gjendja e duarve tuaja mund të jetë rezultat i disa ndryshimeve mjekësore që ndodhin diku tjetër në trupin tuaj.

Ne kemi mbledhur 7 simptoma që ju duhet t’u kushtoni vëmendje për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Pëllëmbë të kuqe

Mjekët shpjegojnë se pëllëmba e kuqe (ose eritema e pëllëmbës) mund të jetë një shenjë e problemeve të mëlçisë, veçanërisht nëse jeni mbi 50 vjeç.

Zakonisht skuqja ndodhet në skajin e jashtëm të pëllëmbës. Arsyeja e mundshme për pëllëmbat e kuqe është një ndryshim në balancën hormonale që shkakton zgjerimin e enëve të gjakut.

Artriti reumatoid mund të jetë gjithashtu një arsye për skuqje e pëllëmbëve.

Nëse keni zbuluar pjesë me ngjyrë të kuqe në duart tuaja, duhet të merrni këshilla mjekësore për të gjetur arsyen e vërtetë. Ndërkohë, përpiquni të ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të zvogëloni konsumimin e alkoolit.

Pëllëmbë që djersijnë

Ka disa arsye të mundshme për pëllëmbët e djersituar:

– djersitja e tepruar

– stresi

– treoidet tepër aktive

Në rastin e hyperhidrosis, që është djersitja e tepruar, ju mund të provoni antiperspirant të fortë.

Përpiquni të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe mësoni të kontrolloni nivelin tuaj të stresit (meditimi, teknika e frymëmarrjes). Nëse asnjë nga këto nuk duket se funksionon, duhet të lini takim me mjekun.

Humbje e ndjeshmërisë dhe ndjesi shpimi

Ndonjëherë zgjohemi me ndjenjën se kemi humbur ndjeshmërinë në pjesë të caktuara të trupit tonë dhe kur lëvizim fillon ndjesia e shpimeve.

Zakonisht është vetëm për shkak se kemi shtypur nervin ndjesor për një kohë të gjatë. Ndjesia e shpimit është koha që nerva duhet të kthehen në punë.

Në disa raste këto simptoma në duart mund të jenë një shenjë e një problemi më serioz si osteokondroza e qafës së mitrës, sindroma e tunelit të kyçit të dorës, tromboza venoze e gjymtyrëve, dëmtimi i pleksusit brachial, anemia ose diabeti.

Nëse përjetoni shpesh humbje të ndjeshmërisë në duart tuaja pa ndonjë arsye të qartë, shkoni dhe konsultohuni me mjekun tuaj.

Duar të thata

Arsyet më të zakonshme për lëkurën e thatë të duarve janë dehidrimi dhe mungesa e estrogjenit që shkon dorë më dorë me menopauzën.

Për të shmangur dehidrimin, pini ujë të mjaftueshëm dhe përdorni kremrat hidratuese të duarve. Përfshini vajin e peshkut, fara dhe arra në dietën tuaj.

Vizitoni mjekun tuaj për terapi zëvendësuese hormonale, që do t’ju ndihmojë të kontrolloni rënien e estrogjenit.

Duar që dridhen

Dihet se dridhja e duarve mund të jetë një shenjë e problemeve serioze shëndetësore si sëmundja e Parkinsonit. Nëse keni shqetësim serioz, shkoni dhe merrni këshilla mjekësore.

Ndërkohë kufizoni marrjen e sasisë së tepërt të kafesë dhe alkoolit, sepse ato gjithashtu mund të shkaktojnë dridhje të duarve. Arsye të tjera të mundshme janë ankthi dhe stresi i madh.

Thonjtë e dobët

Thonjtë e dobët ose të thyer mund të jenë simptomë e mungesës së zinkut. Zinku është me të vërtetë i rëndësishëm për shëndetin tonë, nxit shërimin e plagëve, ndihmon ndarjen e qelizave dhe forcon sistemin imunitar.

Shtoni disa ushqime të pasura me zink në ditën tuaj si arra dhe mish. Mjekët gjithashtu rekomandojnë marrjen e zinkut si një shtojcë nëse niveli i tij është i ulët në trupin tuaj.

Gishtërinj me maje të fryra

Nëse gishtat e tu duken si kube ose shkopinj, ku thoi dhe gishti zhvillojnë një fund me bulëzim, zakonisht ka një defiçit të oksigjenit në trupin tuaj.

Mund të jetë simptoma e një sëmundjeje më serioze, si kanceri i mushkërive ose sëmundjet e zemrës.

Shkoni dhe merrni këshilla profesionale mjekësore nëse përjetoni “klubim” të gishtërinjve.