Trajtoji Djegiet në Kohë me këto 10 Përbërës Natyralë që i Ke në Shtëpi…

Djegiet janë një problem i zakonshëm që mund t’i ndodhin gjithësecilit.

Megjithatë, djegiet duhet të trajtohen që në momentin që ndodhin, kështu që mënyra më e mirë është që të fillohet që nga shtëpia, nëse ato ndodhin aty.

Në këtë artikull, ne do t’ju njohim me disa nga mjetet më të mira që gjenden në shtëpi për të trajtuar djegiet si uji i ftohtë, Aloe Vera, mjalti, uthulla e mollës, etj.

Mbajini mend mirë që të jeni të përgatitur në çdo rast:

Uji i Ftohtë

Uji i ftohtë është mënyra më e thjeshtë dhe më e lehtë për të kuruar djegiet dhe për të parandaluar që ato të përhapen në pjesë të tjera.

Përdorni ujë të ftohtë për të trajtuar djegiet si në vijim:

– Vendosni ujë të ftohtë në zonën e djegies për 10 deri në 15 minuta për të marrë pak lehtësim nga djegiet.

– Shmangni përdorimin e kubit të akullit sepse mund të dëmtojë indet tuaja delikate, prandaj përdorni vetëm ujë të ftohtë.

– Mos vendosni kube akulli direkt në lëkurën tuaj.

– Ju mund të aplikoni qumësht të ftohtë dhe të praktikoni të njëjtin proces për përmirësuar djegien.

Aloe Vera

Aloe vera ka vetitë specifike të zbutjes, qetësimit dhe shërimin e indeve, të cilat e bëjnë atë një ilaç tradicional në shtëpi për të trajtuar djegiet shpejt.

Përdoreni Aloe Vera-n si më poshtë:

– Vendosni ujë të ftohtë në zonën e prekur.

Shtypni një fletë aloe vera dhe merrni xhelin e saj.

Aplikojeni këtë xhel në zonat e prekura drejtpërdrejt.

Lëreni xhelin në djegie deri sa të thahet për të ftohur lëkurën tuaj dhe për të shëruar djegiet.

– Nëse nuk keni ndonjë bimë të freskët aloe vera, blini kremin që përmban përbërësin e aloe vera nga dyqanet mjekësore, pastaj vendoseni në djegie.

Aplikoni kremën në djegie shumë herë në ditë për ta shëruar më shpejt.

Mjalti

Mjalti është një agjent qetësues që mund të përdoret në mënyrë efektive për të trajtuar plagët dhe për të shëruar djegiet.

Duke aplikuar mjaltin për të trajtuar djegiet, gjithashtu do të pastroni zonën e djegies dhe do të largoni lëngjet nga indet.

Përdoreni mjaltin si më poshtë:

– Vendosni mjaltin direkt në zonën e djegur dhe përhapeni atë. Lëreni në lëkurën tuaj për disa minuta. Shpëlarjeni me ujë.

– Ju gjithashtu mund të lyeni një garzë pambuku në mjaltë dhe e vini atë direkt në zonën e djegur dhe rreth tij. Prisni disa orë, pastaj shpëlajeni me ujë. Ndryshoni fashën çdo disa orë për të shëruar djegiet më shpejt.

Çaji i zi

Çaji i zi është i njohur për acidin e tij tannik i cili ka aftësinë për të reduktuar nxehtësinë e djegieve dhe zvogëlon dhimbjen.

Përdorni qeskat e çajit të zi si më poshtë:

-Futni 3 qeska çaj në një gotë me ujë të ftohtë dhe pastaj lëreni për pak minuta. Vendoseni në zonën tuaj të djegur butësisht pa presion.

Lëreni këto qese çaji të lagësht dhe të ftohtë direkt në zonën tuaj të djegur.

– Bëni një përzierje prej 3 ose 4 qeska çaji të zi, 2 gota gjethe të freskëta nenexhik dhe 4 gota me ujë të zier.

Përzieni të gjithë përbërësit për të marrë një përzierje homogjene, pastaj vendoseni në një shishe dhe ftoheni shishen për disa minuta në frigorifer.

Fërkoni përzierjen me një copë pambuku në zonën tuaj të djegur/lëkurën. Përsëriteni këtë ilaç disa herë për të marrë rezultatet më të mira.

Gjethe Delli

Përdorni gjethet e dellit për të shëruar djegiet dhe për të parandaluar ndonjë plagë pasi ajo është e pasur me përbërës anti-inflamatorë, anti-hemorragjikë, ekspektoran dhe antimikrobik.

Përdorni gjethet e dellit kështu:

– Shtypni disa gjethe gjethe të freskëta, pastaj merrni ekstraktin e lëngut. Vendoseni lëngun direkt në pjesën e djegur. Merreni dhe vendoseni atë direkt por butësisht në zonën tuaj të prekur nga djegia.

Patate të papërpunuara

Patatet e papërpunuara mund të ndihmojnë me të vërtetë në trajtimin e djegies pasi kanë shumë veti qetësuese dhe anti-irrituese. Ajo gjithashtu ka një aftësi për të ulur dhimbjen tuaj, si dhe për të zvogëluar mundësinë e formimit të plagëve.

Përdorni patate të papërpunuara si më poshtë:

Pritini patatet e papërpunuara në feta. Fërkoni butësisht me këto feta pjesën e djegur dhe përreth. Për të pasur rezultate më të mira, provojeni këtë metodë menjëherë pasi jeni djegur dhe përsëriteni procesin nëse keni nevojë.

Lëng limoni dhe vaj kokosi

Nëse djegiet tashmë janë tharë dhe ftohur, ju mund të përdorni lëng limoni dhe vaj kokosi për ta trajtuar atë.

Vaj i kokosit ka shumë përbërës të dobishëm për të trajtuar djegien si: antioksidues, antibakterial dhe antifungal dhe gjeni përfitimet për shkak të sasisë së madhe të Vitaminës E dhe shumë acide yndyrore të tilla si acid myristic, acid caprylic, dhe lauric.

Pastaj lëngu i limonit përmban disa përbërës acidike, të cilat natyrisht lehtësojnë plagët.

Përdorni lëng limoni dhe kokosi si më poshtë:

– Bëni një përzierje të vajit të kokosit dhe një sasi të vogël të lëngut të limonit. Aplikojeni përzierjen në pjesën e djegur për ta shëruar atë dhe përsëritni procesin rregullisht për të marrë rezultate më të shpejta.

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës është e njohur për përbërësit e saj antiseptik , të cilat e bëjnë atë një metodë efektive të gatshme për të trajtuar djegiet dhe për të parandaluar infeksionin.

Përdoreni uthullën e mollës si më poshtë:

Merrni gjysmën e një filxhani uthull molle dhe gjysmën tjetër me ujë. Shpëlajeni zonën e prekur me përzierjen. Lageni një garzë pambuku të pastër në përzierje dhe pastaj vëreni atë në zonën e prekur dhe mbulojeni me të.

Zëvendësojeni copën e pambukut çdo 3 orë për të reduktuar dhimbjen, si dhe për të kuruar zonën e djegur.

Vaj esencial Livandoje

Për të trajtuar djegiet dhe për të zvogëluar rrezikun e shenjave në lëkurë, duhet të provoni përdorimin e vajit esencial të livandës, i cili ka veti qetësuese të dhimbjeve dhe antiseptike.

Përdoreni vajin esencial të Livandos si më poshtë:

– Përdorni disa pika vaj esencial të lavandës për të fërkuar butësisht djegiet disa herë në ditë.

– Vendosni pak vaj livandoje në një copë pambuku dhe fshini zonën tuaj të djegur me të, pastaj lëreni atë në djegie. Vini re se duhet ta zëvendësoni garzën me vaj livando çdo 2 ose 3 orë.

Lëng qepësh

Për shkak të pranisë së squfurit dhe të quercetinit, qepët mund t’ju ndihmojë të shëroni djegiet dhe të lehtësoni dhimbjen. Përveç kësaj, ai gjithashtu mund të zvogëlojë shanset për të mbetur plagë.

Përdoreni lëngun e qepës si më poshtë:

Pritini një qepë në copa të vogla. Shtrydhini copat për të nxjerrë lëngun e qepëve. Lyeni pjesën e djegur direkt dhe butësisht me këtë lëng.

Qepët i humbin përbërësit e tyre mjekësorë në pak minuta, ndaj dhe sigurohuni që të përdorni vetëm qepë të prera në atë moment dhe të freskëta.

Përsëriteni procesin e mësipërm disa herë në ditë për të zvogëluar dhimbjen dhe djegiet dhe për të marrë rezultate më të mira.

Ka shumë ilaçe të tjera në shtëpi për të trajtuar djegiet si gjalp, vaj ulliri, mustardë etj.

Megjithatë, metodat shtëpiake duhet të shoqërohen me një dietë ushqimore të shëndetshme për të ndihmuar në shërimin e djegies dhe forcimin e sistemit imunitar që e bën procesin e shërimit më të shpejtë.