Dieta DASH dhe përse doktorët thonë se është më e mira për shëndetin…

Në listën e dietave më të mira në botë, ekziston dieta DASH që ka qenë më e mira për disa vite. Mjekët thonë se kjo është dieta më efektive që mund të forcojë shëndetin.

Sipas mjekëve të Instituteve Kombëtare të Shëndetit në SHBA, dieta DASH shënon 3.3 pikë nga 5 në kategorinë “Efekti i humbjes së peshës” dhe 4.5 pikë nga 5 në kategorinë “Dobi në e Shëndet”.

Ne kemi zbuluar tiparet e kësaj diete dhe përse ajo konsiderohet si një nga dietat më të mira.

Çfarë dieta DASH? 

DASH (qasja dietike për të parandaluar hipertensionin) është një dietë e zhvilluar posaçërisht për zvogëlimin e presionit të gjakut kur një person përjeton hipertension.

Por më vonë, shkencëtarët kuptuan se kjo dietë zgjidh edhe shumë probleme të tjera të rëndësishme: zvogëlon nivelin e kolesterolit, mbron nga goditjet dhe sëmundjet e zemrës dhe normalizon peshën.

Për më tepër, kjo dietë është dieta më e mirë për të parandaluar diabetin.

Cili është koncepti i dietës DASH?

Të gjithë përbërësit e nevojshëm (kalcium, proteina, fibra vegjetale) që janë përgjegjës për funksionimin e trurit dhe organeve të brendshme, si dhe shëndetin e flokëve dhe të lëkurës, janë të balancuar në këtë dietë.

Është gjithashtu e përshtatshme për shkak se nuk duhet të llogarisni dhe të monitoroni çdo përbërës: ju vetëm duhet të hani disa produkte të caktuara, të rekomanduara (fruta, perime, produkte gruri, ushqime me përmbajtje proteina dhe produkte qumështi) dhe të zvogëloni sasinë e kripës në ushqim.

Tipari kryesor i dietës DASH në krahasim me dietat e tjera është se ajo është krijuar për njerëzit që duhet të kujdesen për dietën e tyre gjatë gjithë jetës së tyre.

Kjo është arsyeja pse ju nuk keni nevojë të përballeni me urinë: ju mund të përballoni ushqime të ndryshme të shijshme. Thjesht ju duhet të mbani mend disa rregulla themelore.

Rregullat themelore: 

Nuk ka të bëjë me sasinë e ushqimit aq sa ka të bëjë me cilësinë e tij. Ja disa parime kryesore që duhet të ndiqni:

– Pini 2 litra lëngje në ditë

– Hani 5 herë në ditë. Pesha e një vakti duhet të jetë jo më shumë se 215 g

– Sasia e kalorive ditore rreth 2.000-2.500 kcal.

– Ëmbëlsirat: jo më shumë se 5 herë në javë.

– Përpiquni të hani më shumë drithëra, farëra, fasule, mish pa dhjamë dhe perime.

– Duhet të shmangni konsumimin e pijeve me gaz apo alkoolit.

– Nuk mund të keni më shumë se 8 vakte të ndërmjetshme në ditë (përveç ushqimeve bazë). Por merrni një kafshatë nëse jeni shumë të uritur.

– Akooli dhe duhani janë të ndaluar.

– Reduktojeni përdorimin e kripës dhe konsumoni 2-3 lugë në ditë.

– Dieta juaj duhet të përfshijë bukë gruri.

– Përjashtoni ushqimet e tymosura ose yndyrore, turshitë, pastat, konservat dhe mishin.

Çfarë mund të hani:

Sipas dietës DASH, për të formuar një dietë të duhur duhet t’i keni parasysh qëllimet tuaja: nëse doni të humbni peshë ose të bëheni më të shëndetshëm. Nëse dëshironi të humbni peshë, menuja juaj duhet të përmbajë më pak kalori.

Dieta juaj e përditshme mund të përmbajë produktet e mëposhtme:

– Drithëra: jo më pak se 7 porcione në ditë (Një pjatë = një fetë bukë, 1/2 e një kupë me makarona të gatuara, 1/2 e një kupe me qull.)

– Fruta: jo më shumë se 5 herë në ditë (një shërbim = 1 frut, 1/4 filxhan frutash të thata, 1/2 filxhan lëng.)

– Perime: 5 herë në ditë (një shërbim = 1/2 kupës me perime të ziera.)

– Produkte qumështi pa yndyrë: 2-3 herë në ditë (një shërbim = 50 g djathë ose 0.15 litra qumësht).

– Farëra, fasule, arra: 5 herë në javë (një shërbim = 40 g.)

– Yndyrna shtazore dhe bimore: 3 herë në ditë (një shërbim = 1 lugë vaj ulliri ose vaj liri).

– Të ëmbla: jo më shumë se 5 herë në javë (një lugë mjaltë ose reçel).

– Lëngjet: 2 litra në ditë (ujë, çaj jeshil, lëng).

– Proteina: 0.2 kg mishi pa dhjamë ose peshk, vezë.

Çfarë duhet të shmangni:

Sigurisht, ne duhet të shmangim të gjitha produktet tipike “të pashëndetshme”.

Ju mund të eleminoni produktet e dëmshme hap pas hapi dhe në fund, dëshira për të ngrënë ushqimet e ndaluara do të zhduket.

Si ta planifikoni dietën tuaj:

Ju mund të krijoni menunë tuaj duke marrë parasysh rregullat e dietës dhe produktet që ju lejohet të hani.

Ju nuk duhet të bëni ndonjë gjë të veçantë për të krijuar dietën tuaj: vetëm duhet të përfshini produktet e nevojshme dhe të përjashtoni gradualisht ato “të këqijat”.

Nëse qëllimi juaj është të humbni peshë, ulni sasinë e ushqimeve të rekomanduara.

Dieta DASH është një dietë e lehtë, e sigurtë dhe e dobishme që mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe të hiqni qafe peshën e tepërt. Një dietë e tillë siguron sasinë e nevojshme të mikroelementeve dhe vitaminave për trupin tuaj dhe nuk ka korniza kohore për ta ndjekur këtë dietë.

Ju mund të humbni peshë pa probleme dhe pa përjetuar uri ose luhatje të papritura në peshë. Dhe kjo do të thotë që trupi juaj nuk do të stresohet.