Çfarë duhet të hash (dhe çfarë duhet të shmangësh) nëse ke Endometriozë

Endometrioza është një çrregulllim i dhimbshëm ku indet të cilat normalisht ndodhen brenda në mitër (endometër) rriten jashtë mitrës. Më shpesh prek vezoret, zorrët dhe indet pelvike (pjesa më e poshtme e brendësisë së barkut).

Rrallë indet mund të shpërndahen edhe jashtë këtij rajon.

Gjatë zhvillimit të sëmundjes indet endomtriale vazhdojnë të sillen sikur normalisht në mitër, pra fillimisht ato rriten, trashen dhe më pas copëzohen në gjakosje gjatë cdo cikli mentrual dhe duke qenë se nuk kanë ku të dalin jashtë trupit, ato grumbulllohen ne organin ku janë implantuar.

Indet strehuese irritohen, impalntohen dhe shkaktojnë ngjitje me organet bashkë. E gjithë kjo shkakton dhimbje, deri në të forta, sidomos gjatë mentruacioneve.

Simptomat dhe shenjat:

Menstruacione të dhimbshme (dysmenorrhea), dhimbjet pelvike dhe spazmat mund të nisin para ardhjes e të zgjatin disa ditë gjatë gjithë ciklit.

Dhimbje gjatë marrëdhënieve apo dhe pas tyre.

Dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve apo gjatë urinimit, me te shprehura gjatë ciklit menstrual

Hemoragji e shtuar gjatë ciklit ose hemoragji midis dy cikleve.

Infertilitet

Simptoma te tjera lodhje, diarre, konstipacion, fryrje të barkut, të perziera, sidomos gjatë ciklit.

Ndërsa nuk ka një kurë të posaçme për shërimin e saj, ka mënyra për të trajtuar dhe menaxhuar endometriozën, duke përfshirë kontrollin e asaj që hani.

Përqëndrohuni në një dietë anti-inflamatore, pa hormone dhe jini të vëmendshme se cilat ushqime duhet të shmangni.

Shmangni qumështin

Përdorni një qumësht me yndyrë të ulët ose, nëse mundeni një dietë pa qumësht. Kërkoni produkte organike të qumështit dhe kontrolloni etiketat për të shmangur ushqimet që përmbajnë hirrë, kazeinë, qumësht lope ose proteina të qumështit – kjo do të zvogëlojë numrin e hormoneve shtesë në ushqimin tuaj.

Produktet e qumështit që përmbajnë A1 beta kazeinë, në veçanti, ka treguar se shkakton nivele më të larta të inflamacionit duke shkaktuar simptoma të endometriosis së qumështit me A2 beta kazeinë.

Shmangni glutenin

Në një studim të 207 grave, 75 për qind raportuan një rënie të ndjeshme statistikore në simptomat e dhimbshme të endometriozës, pasi kaluan 12 muaj në një dietë pa gluten.

Përpiquni të përqendroheni më shumë te konsumimi i drithërave të plota, siç janë tërshërë, quinoa dhe oriz (të gjitha llojet). Vitamina B dhe fibra e shtuar e gjetur në drithëra të plota nxisin një tretje të shëndetshme dhe ulin nivelin e sheqerit në gjak.

Shmangni Ëmbëlsirat

Nëse keni një dobësi për të ëmblat, kjo mund të jetë e vështirë, por sheqeri është pro-inflamator (acarues për endometriozën) dhe duhet të kufizohet.

Megjithatë, jo të gjitha shpresat janë të humbura. Për të kënaqur dëshirat, mund të konsumoni copa të vogla të çokollatës së errët, fruta të thata, ose sorbet.

Shmangni alkoolin

Alkooli besohet se dëmton funksionin ovarian, përkeqëson simptomat e endometriozës dhe ndikon negativisht në fertilitet.

Plus, pijet alkoolike priren të kenë sheqer të shtuar, të cilat mund të parandalojnë që ushqyes të tjerë vitalë të absorbohen.

Kufizoni konsumin e mishit të kuq

Mish viçi, biftek, mish derri dhe qengji duhet të jenë të kufizuara në një ose dy racione në javë e shumta. Mishi i kuq është treguar jo vetëm që është pro-inflamator, por edhe shkakton pabarazitë e hormoneve, sidomos ato me endometriozë.

 

Hani arra dhe farëra

Ushqime të tilla si bajame, arra, fara kërpi, fara Chia, kërpudha natyrale dhe fara lini janë të gjitha burime të shkëlqyera të vitaminave B dhe të lartë në omega-3, të cilat janë anti-inflamatore dhe të mira për ata me endometriozë.

Konsumoni një ose dy racione në ditë – e përkryer për mes vakteve.

Konsumoni peshk dhe produkte deti

Salmon, sardele, merluc! Tre deri në pesë racione të peshkut në javë dhe do të jeni duke notuar në omega-3.

Mbani në vëmendje peshqit me yndyrë të lartë dhe peshqit e detit të thellë, sepse ato kanë nivele edhe më të larta të omega-3, të cilat siç kemi njohur janë anti-inflamatore.

Hani fruta

Nuk ka ndonjë befasi këtu. Frutat janë të mira për ata me dhe pa endometriozë, por përbërësit e tyre antioksiduese dhe anti-inflamatore i bëjnë ato veçanërisht të mira për ata me endometriozë.

Kërkoni fruta me një indeks glycemic më të ulët, të tilla si boronica, raspberries, pjeshkë, luleshtrydhe, dardha, mjedër, portokall, qershi, mollë dhe shegë.

Një ose dy racione në ditë janë ideale dhe zgjidhni ato organike sa të mundeni për të shmangur mbetjet e pesticideve, të cilat janë të shoqëruara me çrregullim të hormoneve.

Hani perime

Përsëri, nuk është çudi që perimet janë të rëndësishme për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Perimet gjithashtu janë plot me antioksidues dhe anti-inflamatorë.

Zarzavate me gjethe të errëta, lakrat, karrota, panxhar, bizele, qepë, lulelakër – vetëm sigurohuni që të ndërtoni një pjatë të larmishme me perime për të marrë gamën e plotë të përfitimeve dhe shumëllojshmërinë e gjerë të vitaminave A, E, dhe C.

Mundohuni të merrni katër ose pesë racione në ditë.

Konsumoni vajra vegjetale të shtypura në presion të ftohtë

Vajrat janë të pasura me omega-3 dhe antioksidantë, si dhe yndyrna të pangopura, të cilat rrisin kolesterolin e mirë dhe ulin kolesterolin e keq.

Kërkoni për vajra të shtypura me presion të ftohtë sepse nuk trajtohen kimikisht.