15 Shenjat Paralajmëruese që Trupi Yt po Plaket Para Kohe

A ke ndalur së ngrëni turshi sepse nuk mund ta hapësh kavanozin e ri? A janë të ngushta pantallonat e tua në bel, por të lirshme tek këmbët? Ne kemi ca lajme për ty…

Po të bien flokët dhe jo vetëm

Hairloss

Duke parë pak (ose shumë) lëkurë të kokës duke kaluar nëpër thonj flokët është një shenjë e mirënjohur e plakjes, por çuditërisht, nuk kufizohet vetëm te koka juaj, – thotë Bindiya Gandhi, MD, një Specialiste e Mjekësisë Integruese dhe Funksionale.

Nëse jeni më i ri dhe vini re se qimet duke u pakësuar në krahët, këmbët ose pjesët e vendet e tjera, mund të tregojë se trupi juaj po plaket më shpejt se sa mendoni.

Peshat janë tepër të rënda për ju

woman-lifting-weights

Forca e muskujve lidhet drejtpërdrejt me mënyrën se si palkeni, meqë ju humbni në masë të muskujve sa më të vjetër që bëheni, duke ju bërë progresivisht më të dobët.

Megjithatë, ky nuk është i pakthyeshëm. Ju mund ta rrisni forcën tuaj dhe të ndërtoni disa masa muskulore duke hequr peshë ose duke bërë disa ushtrime të tjera të trajnimit të forcës.

Mavijosjet duan kohë të gjatë të shërohen

Bruises

Një shenjë e rëndësishme dhe shpesh e anashkaluar e plakjes së parakohshme është që ju të gjeni veten duke u shëruar nga plagët dhe mavijosjet më ngadalë se sa ju ndodhte zakonisht.

Lëkura është organi juaj më i madh dhe normalisht ka një aftësi mahnitëse për të shëruar vetveten, kështu që nëse e juaja nuk po shërohet kur duhet, diçka po shkon keq me sistemet e brendshme të plakjes.

Ju keni më shumë rrudha sesa shoqja juaj më e mirë e shkollës së mesme

women-laughing

Një shenjë paralajmëruese e plakjes janë rrudhat dhe humbja e elasticitetit të lëkurës, dhe shkalla në të cilën ju i keni ato, mund të tregojë se jeni plakur më shpejt se sa duhet të jetë për moshën tuaj.

Gjenetika mund të luajë një rol, por një faktor i madh në lëkurën e zbrazët dhe të rrudhosur janë mënyra e jetesës.

“Disa mund të marrin rrudha më shpejt sesa të tjerët për shkak të stileve të tilla të jetesës si përdorimi i duhanit , ekspozimi i tepërt në diell, zakonet e dobëta të të ushqyerit dhe konsumimi i alkoolit”, – shpjegon ai.

Shihni saktësisht se si lëkura juaj kalon nëpër çdo dekadë të jetës suaj.

“Ky proces mund të ngadalësohet përmes ndryshimeve të jetesës dhe konsumimit të një diete të pasur me fruta dhe perime, të cilat përmbajnë nivele të larta të antioksidantëve”.

Ju nxirrni justifikime për të mos dalë jashtë me miqtë tuaj

man-on-couch

“Për mua, një shenjë e madhe që një pacient nuk po plaket siç duhet, është kur nuk e gëzojnë më gjërat që ata gjithmonë i dëshironin”, – thotë Otto J. Janke, DC, nga Janke Family Chiropractic.

“Shpesh ata do të nxjerrin një justifikim për të mos shijuar më sportin, zanatin ose hobi të tjerë.”

Aspektet mendore dhe fizike të trupave tanë janë të lidhura ngushtë. Nëse kjo do të thotë që ju të merrni trajtim për depresion ose nëse konstatoheni me një problem fizik themelor, është e rëndësishme që të kuptoni mërzitë tuaja, sepse edhe nëse nuk ua shkurton jetën tuaj, patjetër që po ua bën atë më pak të lumtur.

Nuk mund ta hapni kavanozin e turshive

Pickle-jar

“Studimet kanë treguar se forca e dobët e kapjes në dorë është e lidhur me plakjen e trupit”, thotë Jenny Wilson, PhD, psikolog, një mjek i certifikuar i mjekësisë anti-plakje dhe CEO i My Sharp Mind.

Pse? Kjo tregon një humbje të muskujve dhe forcës. Plus që një rrokëzim i dobët i fjalëve mund të jetë gjithashtu një tregues që truri juaj po plaket më shpejt.

Studiuesit nuk janë ende të sigurt për mekanizmin, por është i lidhur me një humbje të lëndës së bardhë, pjesë e trurit përgjegjëse për përpunimin efikas të informacionit.

Pantallonat tuaja të preferuara ju shtrëngojnë në bel, por janë të lirshme tek këmbët

Woman-putting-on-pants

Shtimi i yndyrës në pjesën e mesit është një shenjë e përbashkët që trupi juaj po plaket shpejt. Humbja e muskujve dhe të forcës së eshtrave tuaja, gjithashtu shoqërojnë plakjen, duke shkaktuar zvogëlimin e muskujve të kofshëve dhe pamundësinë tuaj për të ulur, duke mos ju lejuar të vishni rrobat e preferuara.

Pantallonat, megjithatë, janë një pjesë e vogël e shqetësimeve tuaja, pasi këto shenja mund të tregojnë probleme të tjera shëndetësore duke përfshirë sindromën metabolike dhe artritin.

Për fat të mirë, me një dietë të balancuar dhe stërvitje të duhur, do të ktheheni në formë.

Kremërat për lëkurën nuk po të bëjnë “derman”

Lotion

A është lëkura juaj kronike, e thatë dhe e ciflosur? Kjo mund të jetë një shenjë e plakjes së parakohshme. Megjithatë, edhe ka shkaqe të tjera.

Ajo gjithashtu mund të tregojë një gjendje shëndetësore themelore si hipotiroidizmi.

Funksioni i ulët i tiroides që nuk trajtohet mund t’ju japë një fytyrë të fryrë, shtim në peshë, flokë të dobët, kujtesë të dëmtuar, nyje të dhimbshme dhe dobësi të muskujve – të gjitha gjërat që do t’ju plakin më shpejt sesa një makinë kohe.

Ju flini si një bebe, me zgjime të çrregullta

man-trying-to-Sleep

Pagjumësia ose problemet për të patur një gjumë të mirë të natës mund të jenë një shenjë që trupi juaj po plaket shpejt. Shpesh kjo ndodh për shkak të niveleve të larta të kortizolit, të njohur edhe si hormon stresi.

“Rritjet e kortizolit janë të pashmangshme, tek shumë njerëz rritet shumë shpejt, zakonisht për shkak të stresit”, – shpjegon Sue Decotiis, MD, një Specialist i Mjekësisë Anti-plakje dhe Rigjeneruese në NYC.

Është e rëndësishme që niveli juaj i stresit të kontrollohet, pasi shumë kortizol jo vetëm ju plak shpejt, por mund të nxisë shtimin e peshës, zvogëlon funksionin tuaj imunitar dhe mund të çojë në shumë sëmundje kronike.

Fytyra juaj duket e tharë

person-smoking

Humbja e fortësisë së kockave, për fat të keq, është një pjesë normale e plakjes dhe kur e humbni masën e eshtrave në fytyrë, ju jep atë karakteristikë tipike të “të moshuarve” me faqet e fundosura, buzët e holla dhe kockat e mollëzave të shquara.

Disa njerëz e nxisin këtë proces duke pirë duhan, duke u ushqyer dobët ose me një shëndet të dobët kardiovaskular, ose duke humbur shumë peshë, duke i bërë ata të duken më të vjetër se ato tashmë.

Për të luftuar humbjen e kockave, hani dhe ushtroni si duhet dhe mbani një peshë të shëndetshme.

Njerëzit vazhdimisht mendojnë se jeni më i vjetër se sa jeni me të vërtetë

Woman-enjoying-coffee

Kur bëhet fjalë për vlerësimin e moshës “të vërtetë” të një personi, në krahasim me moshën e tyre kronologjike, truri ynë është shumë i saktë.

Kërkojuni disa personave të panjohur që të hamendësojnë për moshën tuaj dhe vlera mesatare që ata do të japin është një tregues mjaft i mirë i moshës biologjike të trupit tuaj.

Gjithmonë ju thonë që të nguteni

Friends-Hiking

A jeni vazhdimisht pas kur ecni me shokët që janë në të njëjtën moshë me ju? Rezulton se shpejtësia normale e ecjes së një personi është një tregues shumë i mirë se sa mirë po plakeni.

“Shpejtësia e ecjes është një tregues se si po punojnë muskujt e këmbëve dhe thonë diçka rreth shpejtësisë së përçimit të nervit, dy faktorë që ndikojnë në plakje”, – shpjegon ai.

Fatmirësisht, kjo ka një zgjidhje: Ecni më shumë dhe përmirësoni nivelin tuaj të fitnesit.

Ju keni më shumë shenja në lëkurë se sa një cheetah

Girl-tanning

Dëmi nga dielli është ndoshta shkaku më i rëndësishëm i një fytyre që duket më e vjetër, pasi shumë qëndrim në diell shkakton linja, rrudha, lëkurë të dobët dhe të dukshme të moshës.

Nëse ndiheni sikur keni më shumë nga këto shenja se sa të tjerët në moshën tuaj, sidomos nëse nuk përdorni krem mbrojtës ndaj diellit, është një shenjë e fortë që lëkura juaj po plaket më shpejt se sa ju.

Ngjitja e shkallëve të duket sikur po ngjet një mal

woman-running-up-stairs

Ju mund të ndjeni vështirësi me shkallët kur keni probleme me gjunjët ose jeni në gjendje të dobët (të cilat gjithashtu mund të jenë shenja të plakjes së parakohshme), por një arsye kryesore që të rriturit papritmas janë të paaftë për të bërë gjërat fizike lidhet me humbjes së muskujve që vjen me plakjen.

“Shëndeti i muskujve është faktori i plakjes që diskutohet rrallë, por humbja e muskujve mund të jetë një shenjë se plakja juaj është më e shpejtë se mosha juaj aktuale”, thotë Suzette Pereira, PhD, Shkencëtare e Hulumtimit dhe Eksperte në Shëndetin e Muskujve.

“Duke filluar nga mosha 40 vjeç, mund të humbni deri në 8 për qind të masës së muskujve tuaj në dekadë”.

Periodat tuaja janë të rastësishme tashmë

Menstruation

Për gratë, frekuenca dhe parashikueshmëria e ciklit tuaj menstrual mund të jetë një shenjë e hershme e plakjes dhe mund të fillojë 15 vjet para menopauzës.

Një shenjë që shumë njerëz nuk e lidhin me plakjen e femrave janë ciklet menstruale të parregullta në  të 30-tat dhe 40-tat.

Kjo parregullsi hormonale është e rëndësishme për t’u marrë parasysh pasi ndryshimi i hormoneve mund të rrisë peshën, të zvogëlojë masën e muskujve, të shkaktojë shqetësime gjumi dhe të shkaktojë që trupi juaj të plaket më shpejt, duke ju predispozuar për sëmundje të zemrës, osteoporozës dhe diabetit”.