14 Përfitimet Mjekësore që i Merrni Thjesht Duke Konsumuar Xhinxher

Ndoshta e keni parë rrënjën e shtrembër të xhenxhefilit dhe nuk keni ditur se çfarë të bëni me të, por dobitë e saj mjekësore janë njohur që në kohët e lashta.

Është një burim vitaminash, mikroushqyesish dhe vajrash esencialë që kanë efekte forcuese, gjallëruese dhe anti-inflamatore në trup.

Ne na pëlqen xhenxhefili dhe duam të ndajmë disa receta të dobishme për të përforcuar shëndetin dhe për të ruajtur bukurinë tuaj natyrore.

Këto receta mund të përdoren lehtësisht në shtëpi. Ju duhet vetëm t’i provoni ato!

Mbani shënime!

Ju nuk duhet të përdorni xhenxhefil nëse keni probleme me zemrën ose me mëlçinë, nëse temperatura juaj e trupit është e lartë, ose nëse membranat mukoze janë dëmtuar.

Dhe mos përdorni xhenxhefil nëse keni plagë gjakderdhëse ose jeni në 2 dhe tremujorin e shtatzënisë.

Xhenxhefil është i dobishëm si i integruar dhe i freskët dhe vaji i tij esencial është gjithashtu shumë i dobishëm. Ju mund ta shtoni atë në ushqim, brume ëmbëlsirash dhe pije.

Sigurohuni që nuk jeni alergjik ndaj xhenxhefilit para se të aplikoni një maskë me ekstrakt xhenxhefil: aplikoni fillimisht pak në bërryl.

Lufton celulitin

Një skrab xhenxhefili ndihmon për të ngrohur lëkurën tuaj dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Ai gjithashtu largon ënjtjen duke parandaluar formimin e celulitit të ri.

Përzieni 1 lugë xhenxhefil të integruar me 0.5 litra lëng xhenxhefili. Shtoni 1-1,5 gota kripë deti të trashë. Aplikoni këtë skrab në një sfungjer dhe shpërndajeni në të gjitha zonat problematike.

Përshpejton procesin e metabolizmit dhe eleminon përzierjet

Nëse keni probleme me tretjen ose vuani nga sëmundje të mushkërive ose ju përzihet gjatë shtatzënisë, mund të përtypni xhenxhefil ose të shtoni disa xhenxhefil të freskët në çajin tuaj.

Forcon thonjtë dhe i ndihmon të rriten

Shkrihet 1-2 lugë gjalpë shea. Shtoni 1-2 lugë vaj avokado, 3-5 pika vaj esencial patchouli, 3-5 pika vaj esencial të xhenxhefilit dhe 5-7 pika vaj esencial limoni.

Përzijeni substancën, dhe vendoseni në një kavanoz të thatë të pastër. Ju mund ta përdorni atë si një maskë ose bashkë me një krem duarsh.

Shënim! Kjo substancë mund të shkaktojë alergji, prandaj duhet të jeni shumë të kujdesshëm.

Forcon imunitetin

Në sajë të koncentrimit të madh të acidit askorbik, vitaminave A dhe B, zinkut, kalciumit, jodit, antibiotikëve natyrorë dhe antimikotikëve, xhenxhefili e forcon trupin tonë dhe rrit rezistencën tonë ndaj sëmundjeve të ndryshme.

Shtoni 1 lugë rrënjë xhenxhefil të grirë në 250 ml çaj të zi ose të gjelbër. Hidhni 2-4 limona dhe 400 g xhenxhefil të freskët, dhe i lyeni ato me 250 g mjaltë.

Konsumoni 1 lugë në mëngjes para ngrënies gjatë sezonit të gripit.

Zvogëlon dhimbjen 

Xhenxhefili lufton ndaj procesit të infalamacionit dhe dhimbjeve, duke përfshirë dhimbjen e muskujve pas ushtrimeve intensive, dhimbjen gjatë periodave tek gratë dhe artritin.

Krijoni një përbërje me xhinxher, shafran, lëngun e dy limonave, 1 lugë mjaltë dhe ujë.

Stimulon punën e trurit

Konsumi i xhenxhefilit ngadalëson plakjen dhe vdekjen e qelizave të trurit dhe i reziston sëmundjeve  neurodegjenerative të tilla si Alzheimeri dhe Parkinsoni.

Për më tepër, rrënja e xhenxhefilit përmirëson të gjitha funksionet njohëse dhe ndihmon në ruajtjen e memories.

Lufton procesin e plakjes

Xhenxhefil përmban një sasi të madhe të antioksidantëve, përshpejton proceset e rinovimit në trup dhe pastron radikalet e lira dhe toksinat.

Ndihmon në humbjen e peshës

Xhenxhefili përmban shumë elementë “djegie”, përshpejton metabolizmin dhe zvogëlon oreksin. Shtoni xhenxhefil të freskët në pjatë dhe xhenxhefil të integruar në pijet tuaja.

Nëse pini çaj me xhenxhefil 30 minuta para ngrënies, do të hani më pak ushqim. Ju gjithashtu mund të pini një gotë kefir (kos) me xhenxhefil të integruar, kanellë, dhe një pak piper të kuq.

Afrodiziak

Xhenxhefili është përmendur në Kama Sutra, dhe, sipas disa legjendave, ai mund ta mbajë zjarrin ndezur në marrëdhënie.

Xhenxhefili stimulon qarkullimin e gjakut, ndihmon në rritjen e hormoneve dhe rrit ndjeshmërinë.

Lëkurë rrezatuese

Përzini sasi të barabarta me xhenxhefil, mjaltë dhe lëng limoni të freskët për të rinovuar lëkurën dhe për ta bërë atë të shkëlqejë.

Aplikoni një maskë në fytyrë për 30 minuta.

Efekti antitumor

Disa elementë në xhenxhefil janë në gjendje t’i rezistojnë kancerit dhe të lehtësojnë gjendjen gjatë kimioterapisë.

Ndihmon në zhdukjen e puçrrave

Përzieni 1 lugë xhinxhefil të integruar dhe 1 lugë uthull molle. Aplikojeni në çdo puçërr për të larguar inflamacionin dhe skuqjen.

Përzieni 1 lugë xhenxhefil të integruar, 1 lugë mjaltë dhe pak qumësht. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 10-15 minuta para se ta lani.

Normalizon përbërjen e gjakut

Sipas hulumtimit, konsumi i rregullt i xhenxhefilit mund të normalizojë nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të mundshme.

Për më tepër, xhenxhefili ndihmon në rezistencën ndaj formimit të mpiksjeve të gjakut dhe presionit të lartë të gjakut.

Vloni pak xhenxhefil me një shkop kanellë, lëreni të qetësohet dhe pini 2-3 herë në ditë.

Stimulon rritjen e flokëve dhe parandalon zbokthin

Xhenxhefili furnizon rrënjët me ushqyes dhe stimulon rritjen e flokëve për të parandaluar humbjen e flokëve.

Maskë forcuese e flokëve. Kombinoni xhenxhefil të grirë dhe vaj jojoba, dhe masazhojini ato në flokë dhe lëkurë. Lajeni kokën pas 30 minutash.

Stimulimi i rritjes së flokëve. Përzini pak xhenxhefil të grirë me hudhër me ujë dhe të lejeni menjanë për pak kohë. Shtoni pak vaj ulliri ose kokosi në tretësirë dhe masazhojini në rrënjët e flokëve tuaj.

Një maskë për zbokthin. Përzini 2 pjesë të xhenxhefilit të freskët të integruar dhe 3 pjesë të vajit të ullirit ose susamit.

Aplikojini në kokën tuaj, dhe i lini për 15-25 minuta. Përdoreni dy herë në javë.