13 Shenjat e Rrezikshme që të Gjithë Meshkujt i Injorojnë!

Shumë shenja të kancerit tek meshkujt mund të imitojnë simptomat e sëmundjeve ose kushteve të tjera shëndetësore dhe për të mos shkuar tek mjeku, për ta është më e lehtë që thjesht t’i injorojnë ato.

Por është e rëndësishme të njihni trupin tuaj dhe të takoni një mjek për këto ose ndonjë dhimbje të pazakontë në trupin tuaj ose ndryshime të tjera që janë shqetësuese.

Vështirësi në urinim

urinating

Nëse keni vështirësi për të urinuar, ose keni gjak në urinë ose spermë ose nëse keni ndonjë mosfunksionim të pashpjeguar të ereksionit, takoni mjekun tuaj pasi këto mund të jenë simptoma të kancerit të prostatës.

“Për fat të keq, nuk ka simptoma të dukshme të kancerit të prostatës deri në fazat agresive”, thotë Moshe Shike, gastroenterolog në New York City.

Dr. Shike thotë se shpesh sheh pacientë që i injorojnë këto simptoma deri në gjashtë muaj para se të kërkojnë ndihmë, por sa më shpejt që të kontrolloni simptomat tuaja, aq më mirë.

Ndryshime të testikujve

doctor

Ashtu si gratë duhet të njohin gjinjtë e tyre, se si ato duken dhe ndihet, burrat duhet t’u kushtojnë vëmendje testikujve të tyre.

Nëse vëreni ndryshime në madhësi (në një ose në të dyja), nëse ndihen të fryrë ose tepër të rëndë, ose nëse ndjeni një grumbull, këto simptoma mund të tregojnë kancerin e testisit, – thotë Maurie Markman, MD, një onkologist në Qendrën Mjekësore të Kancerit të Amerikës.

Kancer testicular është më i zakonshëm tek meshkujt në moshtë të re dhe të mesme.

Ndryshime të dukshme në lëkurë

mole

Meshkujt mbi 50 vjeç kanë rreth dy herë më shumë gjasa se sa gratë që të zhvillojnë dhe të vdesin nga kanceri i lëkurës; të rinjtë përbëjnë 40 për qind të rasteve të melanomës, por 60 për qind e vdekjeve nga melanoma, sipas Fondacionit të Kancerit të Lëkurës.

Pse?

Një studim zbuloi se burrat shpenzojnë më shumë kohë në diell sesa gratë dhe kanë më pak gjasa të marrin shenja nga dielli; burrat gjithashtu kanë më pak flokë që mbulojnë kokën dhe veshët e tyre, dy zona ku tentohet të zhvillohet kanceri.

Gjithashtu, burrat tradicionalisht vizitohen tek mjeku më rrallë se gratë, kështu që kanceret e tyre nuk mund të kapen sa më herët.

“Është e lehtë të humbasësh shenjat paralajmëruese të hershme të kancerit të lëkurës, – thotë Rich Wender, MD, shefi i kontrollit të kancerit për Shoqatën Amerikane të Kancerit.

“Shumë njerëz mendojnë se pikëlat, nishanët, ose një shenjët të errët të moshës është ashtu siç gjithë të tjerët i kanë,” – shpjegon ai. Nëse vini re se një shenjë që po bëhet më e errët, më e madhe ose po rritet, kontrollojeni.

Me melanomën, njollat ​​shpesh janë në formë të parregullt (jo të rrumbullakët), dukshëm më të errët në ngjyrë, ose madje dy ngjyra të dallueshme në një vend, – thotë ai.

“Melanoma është shumë më pak e zakonshme se kanceret e tjera të lëkurës, por ka potencial të jetë më vdekjeprurëse”, – thotë Dr Wender. “Megjithatë, shumë melanoma kanë një periudhë të gjatë, kur ata nuk janë invazive dhe janë të lehta për t’u kuruar, për aq kohë sa ato të kapen herët.”

Plagë ose dhimbje në gojën tënde

sore

Një flluskë nga i ftohtu që shërohet shpejt ndoshta nuk është ndonjë gjë për t’u shqetësuar. Por nëse vëreni plagë që nuk shërohen, dhimbje që vazhdojnë, copa të bardha ose të kuqe në mishrat e dhëmbëve ose në gjuhë, dhe çdo ënjtje ose mpirje të nofullës, kjo mund të jetë shenjë e disa kancereve të gojës.

Burrat që pijnë duhan kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit të gojës, – thotë Dr Markman.

“Më shumë meshkuj pijnë duhan sesa gratë. Duhanpirësit dhe përdoruesit e duhanit të duhanit duhet të jenë shumë më të shqetësuar kur kanë plagë në gojë që nuk shërohen shpejt, në krahasim me jo duhanpirësit,” – thotë ai.

Kollitje kronike

cough

Një kollë që zgjat tre javë ose më shumë – pa simptoma të tjera, të tilla si një i ftohtë ose alergji – mund të jetë një simptomë e hershme e kancerit të mushkërive. Leuçemia gjithashtu mund të çojë në simptoma të bronkitit.

“Nëse është ndryshe nga kollitja juaj e rregullt dhe nëse vazhdon ose kollitet me pak gjak, kjo është e rëndësishme dhe duhet t’i kushtoni vëmendje,” – thotë Dr. Markman. Disa pacientë të kancerit të mushkërive raportojnë dhimbje gjoksi që shtrihen deri në shpatull ose poshtë krahut.

Gjak në jashtëqitjen tuaj

bathroom

Mund të jetë hemorroide ose diçka beninje – por mund të jetë simptomë e kancerit të zorrës së trashë.

Ekzaminimi rutinor zakonisht fillon në moshën 50 vjeçare, por rastet po bëhen më të zakonshme tek të rinjtë, prandaj është e rëndësishme të takohesh me një mjek për ndonjë simptomë të dyshimtë.

“Është e lehtë për ta hequr nga mendja si hemorroide ose kapsllëk, dhe nëse problemi vjen dhe shkon, njerëzit e sigurojnë veten se asgjë nuk është e gabuar, posaçërisht të rinjtë”, – thotë Dr Wender.

“Por gjaku në një lëvizje të zorrëve nuk është normale, prandaj kontrollohuni.”

Dhimbje stomaku ose të vjella

stomach

Çrregullimi i tretjes është rrallë kancer – por duhet të takoni një mjek nëse vëreni dhimbje stomaku të vazhdueshme ose filloni të ndjeni të përziera gjatë gjithë kohës.

Mund të jetë diçka jo më shumë se një ulçerë, por gjithashtu mund të sinjalizojë kancerin e leuçemisë, të mëlçisë, pankreatik ose kolorektal.

Temperaturë e vazhdueshme ose infeksion

thermometer

Nëse jeni zakonisht i shëndetshëm, por vini re se po sëmureni ose keni ethe më shpesh, mund të jetë një shenjë e hershme e leuçemisë.

Ky kancer i gjakut bën që trupi të prodhojë qeliza të bardha të gjakut anormale, gjë që dobëson aftësitë luftuese të infeksioneve të trupit. Jini në vëzhgim të simptomave të ngjashme me gripin që nuk largohen.

Vështirësi në gëlltitje

throat

Nëse një dhimbje e fytit nuk është asgjë serioze, një nga metodat tona natyrale në shtëpi duhet të jetë gjithçka që na duhet për ta lehtësuar atë.

Megjithatë, një dhimbje e fytit që vazhdon për disa javë dhe përkeqësohet mund të jetë një simptomë e kancerit të fytit ose të stomakut, si dhe një shenjë e hershme e kancerit të mushkërive.

Mavijosje e madhe

bruise

Një plagë e rastit ndoshta nuk ka pse të jetë shqetësim. Sidoqoftë, nëse filloni të vini re mavijosje që shfaqen gjatë gjithë kohës, sidomos në vende në të cilat normalisht nuk i merrni, si duart apo gishtat, takoni një mjek.

Mavijosja e pazakontë mund të jetë simptomë e leuçemisë. Me kalimin e kohës, leuçemia dëmton aftësinë e gjakut për të transportuar oksigjen dhe shkakton mpiksje.

Humbje e pashpjegueshme e peshës

scale

“Humbja e peshës për shumë persona është një gjë e mirë, por nëse keni më pak oreks kur zakonisht keni një oreks të mirë dhe nuk ka ndonjë ngjarje të madhe në jetë apo probleme që po ju ndodhin.

Humbja e peshës mund të jetë një efekt anësor i shumë llojeve të kancerit, të tilla si esophageal, pankreatik, mëlçisë dhe zorrës së trashë, por kjo është një simptomë e zakonshme e leukemisë ose limfomës, – thotë Dr Wender.”

Lodhje e vazhdueshme

tired

Gjithkush ka ditë kur ka energji më të ulët. Megjithatë, nëse ndjeheni të lodhur çdo ditë për më shumë se një muaj, ose përjetoni gulçim kur nuk e keni patur më parë, takoni një mjek, – thotë Dr Wender.

Leuçemia dhe limfoma zakonisht shkaktojnë lodhje të vazhdueshme. “Shumicën e kohës nuk do të jetë kancer, por kontrollojeni sepse nuk i dihet kurrë”, – thotë ai.

Dhimbje koke kronike

headache

Nëse nuk jeni të prirur ndaj migrenave dhe zakonisht nuk keni dhimbje koke, por papritmas e gjeni veten duke shkundur kutinë e medikamenteve gjatë gjithë kohës, mund të jetë një shenjë e tumorit të trurit, që shkakton dhembje duke ushtruar presion në nerv.

[Burimi: Reader’s Digest]