Ballina Blog

Socialistët e Lezhës asnjë ditë pushim, Ndreu bën parashikimin e guximshëm…

Shpresa nuk është strategji. Socialistët e dinë shumë mirë këtë, ndaj ata i kanë hyrë punës dhe i kanë ndezur motorët e fushatës për t'i fikur vetëm me 23 Prill 2021. Koordinatorja politike e Qarkut Lezhë Znj. Lindita Nikolla, kryebashkiaku Ndreu, kryetari i PS së Lezhës Ndreca, si dhe Prefekti Jaku janë parë në pothuajse të gjitha takimet që janë...

Lezhë/ Një tjetër jaht gjendet i braktisur në afërsi të Shëngjinit

Një jaht i braktisur është gjendur këtë mbrëmje në afërsi të Shëngjinit. Jahti është konstatuar nga ana e punonjësve të Policisë Kufitare. Jahti që është gjetur i braktisur ka një flamur slloven. Ky është jahti i dytë që gjendet i braktisur në Shëngjin, pasi afro një vit mëparë (Shtator 2019) një tjetër jaht super luksoz u gjet i braktisur në brigjet...

Lezhë/ Përfundon mbledhja e Këshillit, kalojnë listat e përfituesve të rindërtimit

Ditën e sotme në dt 14.10.2020, në orën 13:00, online, është zhvilluar një mbledhje jashtë radhe e Këshillit Bashkiak Lezhë me këtë rend dite: 1. Projekt vendim për disa ndryshime në VKB nr. 113, datë 26.08.2020 “Për miratimin e lagjeve në fshatra, zgjedhjen e anëtarëve të kryesisë dhe të kryetarëve të fshatrave në Bashkinë Lezhë” 2. Projekt vendim për miratimin e...

Pasnesër ‘kërcet gjoba’ për ata që nuk vënë maskën, nëse s’ke as ID, shoqërohesh në komisariat!

Prej 15 tetorit mbajtja e maskës do të jetë e detyrueshme në ambiente të hapura apo të mbyllura, përveç shtëpisë ndërsa shkelësit e këtij vendimi do të gjobiten dhe gjoba do të faturohet së bashku me energjinë elektrike, dhe kjo tashmë është ligj. Shumë qytetarë janë njoftuar për këtë vendim, por nuk janë të qartë për mënyrën se si do...

Shoqata e Qarqeve të Shqipërisë takim në Lezhë, nismat qytetare mbështeten me ligj

Shoqata e Këshillave të Qarqeve të Shqipërisë në kuadër të implementimit të Projektit “Bashki të Forta”, zhvilloi takimin me Sekretarë të Këshillave Bashkiak të Bashkisë Lezhë, Mirditë e Kurbin, të Këshillit të Qarkut Lezhë, me anëtarë të Komisioneve të përhershme të Këshillave Bashkiakë, si dhe me përfaqësues nga Institucioni i Prefektit i qarkut Lezhë. Ky trajnim u zhvillua pas atij...

Tërmeti 4.9M në detin Adriatik ndjehet edhe në Lezhë

Janë ndierë të fuqishme lëkundjet e pak çasteve mëparë në Lezhë. Një tërmet i magnitudës 4.9 me epiqendër në detin Adriatik 17 km nga Durrësi, është regjistruar nga shërbimi ndërkombëtar EMSC. Thellësia prej vetëm 5 km, gjithmonë sipas burimit të mësipërm ka bërë që tronditja të ndjehet akoma më shumë agresive. Pritet publikimi i të dhënave zyrtare.

Të enjten mbrëma finalja, Shënkolli – Balldreni futen në ring për Kampionatin e Kalçetos në Lezhë

Ka dhuruar emocione të shumta takimi i mbrëmshëm i kampionatit të kalçetos midis Shënkollit dhe ekipit të emërtuar 'Real'. Që në hapje të takimit formacioni i Shënkollit ka provuar shijen e hidhur të disavantazhit me dy gola kundrejt kundërshtarëve, duke e bërë arritjen në finale diçka shumë afër së pamundurës. Por nuk ndodhi ashtu, një mungesë vëmendje u ka kushtuar shumë...

Socialistët e Lezhës takime të njëpasnjëshme me organizatat në çdo njësi

E dinin se kohë për të humbur nuk ka. Qysh prej ditës kur Znj. Lindita Nikolla u caktua koordinatore politike për Qarkun e Lezhës, në kupolën e socialistëve të Lezhës është shpeshtësuar çdo gjë, për të zbritur më pas në të gjitha njësitë e organizative të bazës socialiste të Lezhës. "Hallin që s'ma zgjidh dot, të paktën ma qaj", u...

Ish-deputeti i Lezhës: “Listat e Hapura detyrim!”, dhe 2 paragrafë për një foto…

Ish-deputeti i Lezhës Z. Viktor Tushaj ka qënë i ftuar në emisionin Ditë e Re në Ora News për të folur mbi aktualitetin në vend. Politika duhet ta pyesë mirë veten që si ka mundësi që nga zgjedhjet në zgjedhjet njerëzit nuk kanë shkuar për të votuar. Pse kjo humbje interesi?, shprehet Tushaj. Politika, sidomos te popujt e varfër, siç jemi...

Demokratët e Lezhës zgjedhin emrat e fitores, lista plot surpriza!

Anëtarësia e demokratëve të Lezhës po votojnë ditën e sotme 31 kandidatët që do të kalojnë në fazën tjetër të procesit të Seleksionimit të Kandidatëve në PD për zgjedhjet e 25 Prillit. Në Lezhë lista përmban 16 kandidatë, Mirdita 7 dhe Kurbini 8. Elementi surprizë nuk kishte sesi të mungonte në këtë listë, megjithatë, disa prej emrave u lakuan edhe më...